İşletmelerde yeniden yapılanma konsepti ve organizasyonel açıdan bir işletmede uygulama
Concept of reengineering in business enterprices and application with respect to organizational way in business enterprice
  1. Tez No: 125785
  2. Yazar: İBRAHİM VATAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET İşletmeler çevre faktörleri nedeniyle yeniden yapılanmaya gitmek zorunda kalmaktadırlar. Teorik bazdan hareketle yeniden yapılandırma ile ilgili kavramlar, tanımlar, kapsam, içerik ve süreçler dahilinde; teknolojide (üretim) süreçlerinde, insan kaynaklarında (personelde), yapıda (organizasyon) yeni oluşuma gitmek belli bir plân dahilinde gerçekleştirilmesi aşamaları önemli olmaktadır. Tepe yönetiminin görüş ve politikaları ile insan kaynaklarının eğitim ve güdülenmesi ile ve de değişim uzmanı yardımı ile yapılacak yeniden yapılandırma işletmenin iç ve dış çevresine uyumunu sağlayabilecektir. Birinci bölümde; Yeniden yapılanmanın kavramı ve kavramsal içeriği genel olarak incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde; İşletmenin yeniden yapılanma tasarımı ve sürecinin planlanması açısından işletme incelenmiştir. Üçüncü Bölümde; Yeniden Yapılanmanın analizi, tasarımının gerçekleştirilmesi, yeniden plânlama süreçlerinin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Dördüncü Bölüm; Organizasyon Teorileri ve Yeniden Yapılanma karşılaştırması yapılmaya çalışılmıştır. Beşinci Bölüm; Kütahya İli Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetini sürdüren Edip Çini İşletmesinde bir uygulama ve anket gerçekleştirilmiştir. Çalışma beş bölüme ilişkin önemli tespitler ve sorunlara çözüm önerileri getirilerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The Business enterprises (The Companies) have been forced to reconstruct due to enviranmental factors. Theoretically, concepts, definition, scope, content, and processes related to the reconsttuction, production process, human resourcess, refreshing the construction have take great importance. Reconstruction to be done through the view and policy of the main management, education and guidance of the human sources and also variation expert's aid can provide the harmony of the business enterprice to it's interior and exterior surroundings, (can make the business enterprise in accord with it's interior and exterior surroundungs). In the first section; The concept and conceptual conntentsof the reconstruction have been examineed generally. In the second section; The business enterprise has been examined in terms of the planning of the business enterprise's conception (desing) and proses. In the third section; The analysis of the reconstruction, operating of the conception (design) and the analysis of the replaning process have been made. In the fourth section; The construction and technigues an production enterprise have been mentioned. In the fifth section; An application (a practice) and questionnaire have been made at the Edip Tile Enterprise, active in Kütahya Organization Industry Region. The study has been completed giving significant determination to these five section and solution proposal to the problems. ^ vmuiS*