Tarım işletmeciliğinin geliştirilmesinde etkili faktörlerin alternatif üretim açısından analizi ve öneriler Kütahya ilinde bir uygulama
The Analysis and suggestions of efective factors in the development of agricultural enterprise according to the alternative production -An application in Kütahya-
- Tez No: 125783
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Yapılan araştırma Kütahya ilinde tarım işletmeciliğinin geliştirilmesinde etkili doğal faktörlerin alternatif üretim açısından analizini ve önerileri kapsamaktadır. Araştırma dört bölümde incelenmiş olup dördüncü bölüm konu ile ilgili yapılmış olan uygulamadan oluşmaktadır. Birinci bölümde tarımsal işletmeciliğin geliştirilmesinde etkili doğal çevreyi oluşturan iklim, toprak gibi temel kavramların tanımlanmakta, bu kavramları ele alan bilim dallan hakkında bilgi verilmekte ve konu ile ilgili teorik bilgi aktarılmaktadır. ikinci bölümde genel olarak dünyada tarımın stratejik öneminden bahsedilmiş, küreselleşme sürecinde dünyada ve Türkiye'de tarımın gelişim seyri hakkında bilgiler verilerek yorumlar yapılmış, Türkiye'de tarımsal yapı ve işletme durumları hakkında bilgiler verilmiştir. Türkiye'de 1923 yılı baz alınarak 2000'li yıllara kadar dönemler itibariyle izlenen tarım politikaları hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Ayrıca gelecekteki tarımsal politikalar hakkında değerlendirmelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırma alam olan Kütahya ilinin tarım işletmeciliğinde etkili doğal faktörlerinin özellikle arazi açısından analizi yapılmış; ilin arazi yapısı ve arazi potansiyeli hakkında bilgiler verilmiştir. Tarım işletmeciliğinde en önemli doğal çevre faktörü olan arazi yapısı ayrıntılı olarak incelenmiş, Kütahya ilinin mevcut tarımsal yapısı analiz edilirken bitkisel üretim, tarım işletmeciliğinin durumu, teknoloji, işgücü, nüfus ve istihdam açısından yapı ele alınarak Türkiye - Kütahya karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca ilin tarımsal işletmecilik ve yapısı ile ilgili yapılan analizin genel değerlendirmesi yapılmıştır. Uygulama ve uygulama bağlamında bilgilerin verildiği son bölümde, merkez ilçe ve seçilmiş ilçelerde tarım işletmeciliğine etki eden doğal çevre iklim elemanları açısından incelenmiştir. Uygulama kapsamında beş adet uygulama yapılmış olup bu uygulamaların dördü fizibilite karakteristiği taşırken, son uygulama fizibilite bilgilendirmesine dayalı olarak tarımsal işletmecilik modeli önerisi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The research has been containing the analysis and suggestions of natural production factors which are effective in the improvement of agricultural enterprise in Kütahya. The research has been studied in four chapters and the fourth chapter has been consisted of the application that has been made related to the subject. In the first chapter, the basic concepts of climate and soil which forms the natural environment in the improvement of agricultural enterprise are defined, information is being given about these science branchs related to these topics and theorical information is being given about the subject. In the second chapter the strategic importance of the agriculture has been explained, information about the progress of agricultural improvement in Turkey has been given and interpretations has been made and information about the agricultural structure and enterprise in Turkey has been given. Based on 1923 in Turkey, information has been given about the agricultural policies by the year of 2000. Supplementary information and evaluations has been given about the agricultural policies that may be followed in the future. In the third chapter land analysis of the natural factors which are effective in the agricultural enterprise in Kütahya which is the subject of research field has been made, information has been given about the land structure and land potential of the city. The land structure which is the most important factor in the agricultural enterprise has been examined in detail. Turkey-Kütahya comparison has been made by using the data about the current agricultural structure of the city, vegetation production, the situation of agricultural enterprise, technology, workforce, population and employment. A separate and general evaluation about the agricultural enterprise and structure of the city has been made. In the last chapter in which the application information has been given, climate agent which affects natural environment and agricultural enterprise has been studied. In the scope of the research, five applications has been made while four of these applications have contained feasibility character and the last application depending on the feasibility report is in the form of agricultural enterprise model suggestion.