Türkiye'de trafik kazalarının önlenmesine yönelik trafik bilgi sisteminin analizi
Analysis of traffic information system from the perspective of prevention traffic accident in Turkey
  1. Tez No: 125788
  2. Yazar: TEVFİK ÇETİN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
TÜRKİYE'DE TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK TRAFİK BİLGİ SİSTEMİNİN ANALİZİ (Doktora Tezi) Tevfîk Çetin UNSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Türkiye'de her yıl Trafik kazalarında 10 000'e yakın insanımızı kaybetmekle beraber maddi kayıplarımızda 2001 yılı fiyatlarıyla 11 katrilyon TL'sına yaklaşmaktadır. Bu kayıpların önüne geçilebilmesi için ise çok değişik ve sistematik çalışmaların yapılması kaçınılmazdır. Bu tez içinde de Türkiye'deki ulaşım sistemleri göz önüne alınmış, ulaşım sistemlerinin durumu mukayeseli olarak değerlendirilmiş ve karayollarımızda meydana gelen kazaların önüne geçilebilmesi için Trafik Bilgi Sistemi (TBS) Analizi yapılmıştır. T.B.S. dünyadaki örnekleri ile ele alınmış ve mevcut durum irdelenmiştir. Türkiye' de 4 kurumun katkısıyla ilk defa uygulamaya konulan T.B.S. ' nin alt yapısı da irdelenerek bu sistemin hayata geçirilmesiyle ilgili yeni yaklaşımlar ile elde edilecek maddi ve manevi kazanımlar ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında da T.B.S.' nin işletim analizleri değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Kaza, Hız, Trafik Bilgi Sistemi. Sayfa Adedi : 137 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. M.Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
11 ANALYSIS OF TRAFFIC INFORMATION SYSTEM FROM THE PERSPECTIVE OF PREVENTION TRAFFIC ACCIDENT IN TURKEY (Ph.D.) Tevfık Çetin ÜNSAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In addition to almost 10 000 fatalities caused by traffic accidents, the cost of traffic accident approximates to 11 quadrillion TL in 2001 prices. The need for comprehensive and systematic studies is apparent for reducing such losses. Within the context of this dissertation, transportation systems in Turkey are contemplated and evaluated comparatively, and an analysis of Traffic Information System (TIS) is conducted in order to inhibit traffic accidents on our highways. Applicitions of TIS1 s from the world are considered and existing conditions are studied. The infrastructure of the recently inaugurated Turkish TIS is examined and expected quantitative and qualitative benefits due to implementation of the system are identified, and new approaches are proposed for effective and efficient implementation. In the result section operational analyses of TIS are evaluated. Science Code : Key Words :Accident, Speed, Traffic Information System. Page number : 137 Dissertation Supervisor : Asst. Prof. M.Kürşat ÇUBUK T.D. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU BOKÜMAKTASYON MERKEZ!