Allium L. (Liliaceae) cinsine ait bazı türlerin polen morfolojik yapılarının araştırılması
  1. Tez No: 125787
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ALLIUM L. (LILIACEAE) CİNSİNE AİT BAZI TÜRLERİN POLEN MORFOLOJİK YAPILARININ ARAŞTIRILMASI ( Doktora tezi ) Ümmügülsüm GÜLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Bu araştırmada Liliaceae familyasından Allium L. cinsinin 10 seksiyonuna ait 37 takson polenlerinin morfolojik yapıları ışık (İM), skenning (taramalı, SEM) ve transmisyon (geçirmeli, TEM) elektron mikroskoplarıyla karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Her taksona ait polenlerin Erdtman (1960) ve Wodehouse (1935) metodlarına göre preparatları hazırlanarak, ayrı ayrı palinolojik tanımları yapılmıştır. Işık mikroskobu ile polenler monosulkat, monosulkat- operkulat, prolat, subprolat, prolat-sferoidal, heteropolar ve bilateral simetrili' dir. İncelenen Allium'un tüm türlerinde sulkusun (Slg) distalden proksimale uzandığı belirlenmiştir. Ayrıca sulkus üzerinde parçalı operkulumun varlığı ve ornamentasyon özellikleri, bu türlerin sistematik ve filogenetik problemlerin çözümünde ayırd edici karekter olarak saptanmıştır. Ornamentasyon özelliklerine göre Allium türleri 3 tipe ayrılmıştır. Bunlar; Perforat-striat, perforat-striat-rugulat, perforat-rugulat. Ekzinleri semitektat olup, tektum perforat'dır. 37 taksonun apertüflerinin ve ekzin yapılarının filogenetik yönden yorumlan yapılmıştır. Bilim Kodu : 401.03.01 Anahtar Kelimeler : Liliaceae, Allium, polen morfolojisi, TM, SEM TEM. Sayfa Adedi : 208 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
STUDY OF POLLEN MORPHOLOGY STRUCTURES OF SOME ALLIUMS. SPECIES (LILIACEAE) (Ph. D. Thesis) ÜMMÜGÜLSÜM GÜLER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT In this study, pollen morphological structures of 37 taxa of 10 sections belonging to Allium L. genus of Liliaceae family have been comparatively examined through light (LM), scanning (SEM) and transmission (TEM) electron microscopes. Making preparations for pollen grains of each taxon according to the Wodehouse (1935) and Erdtman (1960) methods, palynological descriptions have been separately given. Pollen grains trough LM are monosulcate, monosulcate-operculate, prolate, subprolate, prolate-spheroidal, heteropolar and bilateral symmetric. In all species of Allium examined sulcus extends from distal to proximal poles. In addition some palynological features such as the presence of fragmented operculum on sulcus and sculpturing features obtained from the SEM studies are regarded as diagnostic characters to solve systematic and phylogenetic problems of the species investigated. According to their ornamentational characteristics, Allium species are divided into 3 types are: perforate-striate, perforate-striate-rugulate, perforate-rugulate. Exine is semitectate and tectum is perforate. The apertures and exine structures of 37 taxa have been evaluated from phylogenetic point of view. Sciensce Code : 401.03.01 Key Words : Liliaceae, Allium, pollen morphology, LM, SEM, TEM Page number : 208 Adviser : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN