Anahtarlamalı relüktans motorla su pompası tahriki
Water pump system driven by switched reluctance motor
- Tez No: 125789
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde, hız denetimi yapılan anahtarlamalı relüktans motor (ARM), doğrusal olmayan karakteristiğe ve düşük verime sahip bir su pompasını tahrikte kullanılmıştır. Su pompasının debi ve basma yüksekliği, pompanın hızı değiştirilerek denetlenmiştir. Elde edilen uygulama sonuçları, ARM ile çalıştırılan pompa sisteminin toplam veriminin, aynı güce sahip asenkron motor ile çalıştırılan pompa sisteminin toplam veriminden %27,62 daha yüksek olduğunu göstermiştir. ARM'nin hız denetimi, PIC16F877 mikrodenetleyici ile tasarlanan bir denetleyicide Pl tekniği kullanılarak sağlanmıştır. Motorun faz akımları tasarlanan klasik konvertör, hız ise gerilim azaltan (step-down) konvertör ile denetlenmiştir. Motorun hızı, su pompasının emme ve basma yükseklikleri tasarlanan deney düzeneğinde bulunan 2x16 karakterli LCD ekranda gözlenebilmekte, 16 karakterli tuş takımı ile motor hızı değiştirilebilmektedir. Anahtar Kelimeler : ARM, Hız denetimi, Su pompası, PIC16F877
Özet (Çeviri)
In this thesis, a speed controlled switched reluctance motor (SRM) has been used to drive a water pump that has nonlinear characteristics and low efficiency. Capacity and total head have been adjusted by changing the speed of the water pump. Experimental results show that efficiency of the water pump system driven by a SRM is %27,62 much higher than efficiency of the water pump system driven by induction motor that has equal power rating with SRM. The SRM was controlled with microcontroller PIC16F877. A classical converter for both operation and the current control, and a step-down converter for speed control and the voltage control of the SRM were designed and implemented. The motor speed, input and output heads can be observed on a LCD display with 2x16 characters, and the motor reference speed can be set, or altered by a 16 characters push-button set placed on the experimental set. Keywords :SRM, Speed control, Water pump, PIC16F877