Bulanık mantık denetimli senkron motor ile reaktif güç kompanzasyonu
Reactive power compensation using a fuzzy logic controlled synchronous motor
  1. Tez No: 125790
  2. Yazar: RAMAZAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
BULANIK MANTIK DENETİMLİ SENKRON MOTOR İLE REAKTİF GÜÇ KOMPANZASYONU (Doktora Tezi) Ramazan BAYINDIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Alternatif akım devrelerinde kullanılan endüktif yüklerin ihtiyaç duyduğu reaktif güçlerin belirli teknikler kullanılarak karşılanması reaktif güç kompanzasyonu olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, senkron motor reaktif güç kompanzasyonunu gerçekleştirmek için kullanılmıştır. Senkron motorun denetimi bulanık mantık tabanlı olarak yapılmıştır. Yapılan deneylerden güç katsayısı, yük akımı ve uyartım akımındaki değişim değerleri elde edilmiştir. Bu değerler kullanılarak matematiksel modele ihtiyaç duyulmadan senkron motor ile bulanık mantık esaslarına dayalı bir kompanzasyon gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan bulanık mantık denetimli, darbe genişlik modülasyon kontrollü sürücü sistemi yardımıyla senkron motorun uyartım gerilimi ayarlanmış ve reaktif güç kompanzasyon uygulaması yapılmıştır. Bu metot senkron motor kullanan işletmeler için uygun olduğundan, reaktif güç kompanzasyon sisteminin kurulması için ilave bir masraf yapılmasına gerek yoktur. Gerçekleştirilen uygulama bulanık mantık tabanlı, darbe genişlik modülasyon kontrollü reaktif güç kompanzasyonunun çok basit, kullanışlı, hassas ve güvenli olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu :626.01.02 Anahtar Kelimeler : Kompanzasyon, Bulanık mantık, Senkron motor Sayfa Adedi :147 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
11 REACTIVE POWER COMPENSATION USING A FUZZY LOGIC CONTROLLED SYNCHRONOUS MOTOR (Ph.D. Thesis) Ramazan BAYINDIR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT Compensation techniques for reactive power drawn by the inductive loads used in alternative current circuits are called as the reactive power compensation. In this study, the synchronous motor used for the reactive power compensation. The synchronous motor has been controlled with a fuzzy logic controller. Power factor, load current and change of excitation current values are obtained from experiments. Then, by using these values, the fuzzy logic based compensation is implemented without using mathematical model of the system. Dynamic compensation method based on the fuzzy logic has been implemented by adjusting the excitation voltage of synchronous motor with a pulse width modulation controlled driving circuit Since this method is suitable for the industries that utilize synchronous motor, additional set up is not necessary. The implemented fuzzy logic based pulse width modulation controlled dynamic reactive power compensation system is very simple, reliable, practical and sensible. Science Code Key Words Page number Adviser 626.01.02 Compensation, Fuzzy logic, Synchronous motor 147 Assoc. Prof. Dr. İlhami ÇOLAK