Alüminyum alaşımlarının yönlü katılaşması ve süreç parametrelerinin irdelenmesi
Directional solidification of aluminum alloys and studying the process parameters
- Tez No: 125791
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. TAMER ÖZDEMİR, DOÇ.DR. ALİ KALKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ YÖNLÜ KATILAŞMASI VE SÜREÇ PARAMETRELERİNİN İRDELENMESİ (Doktora Tezi) Kamil Kunt TÜZÜNALP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Bu tez, alüminyum-bakır alaşımlarının yönlü katılaşması çalışmalarını içermektedir. Bu amaçla iki farklı yönlü katılaşma düzeneği oluşturuldu. Bu çalışmaların tamamlanmasından sonra, oluşturulan düzenek kullanılarak ticari boyutlarda AI-4%Cu numuneler üretildi ve üretilen numunelerin makroyapı, mikroyapı ve ısıl analizleri yapıldı. Çalışma sırasında, sıvı AI-4%Cu alaşımı, 0.03 ile 0.12 mm/sn arasında değişen fırın ilerleme hızları ve 1 ile 70 °C/cm arasında değişen sıcaklık gradyanları altında katılaştırılarak, işlemin döküm makro ve mikroyapısı üzerine etkileri incelendi. Aynı zamanda, deneylerin ısıl analizi yapılarak verilen düzeneğin oluşturduğu ısıl şartların numune makroyapısı üzerine etkisi araştırıldı. Üretilen numunelerin özelliklerini belirlemek için G, V, V, X.1, %2 BSD parametreleri ayrı ayrı ve birbirleriyle ilişkili olarak incelendi. Sonuç olarak ticari boyutları temsil eden numunelerde makro ve mikro boyutta yönlendirmenin başarılı bir biçimde sağlandığı sonucuna varıldı. Bilim Kodu : 626.30.11 Anahtar Kelimeler : Yönlü katılaşma, Al-Cu alaşımları Sayfa Adedi : 313 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ali KALKANLİ, Doç. Dr. A. Tamer ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
DIRECTIONAL SOLIDIFICATION OF ALUMINUM ALLOYS AND STUDYING THE PROCESS PARAMETERS (Ph.D. Thesis) Kamil Kunt TÜZÜNALP GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (August 2002) ABSTRACT This thesis comprises of a study of directional solidification of aluminum copper alloys. For this purpose, two different directional solidification systems were constructed. By following these work, directionally solidified AI-4%Cu specimens representing commercial sizes were prepared. Macrostructure, microstructure and thermal analyses were carried out on these specimens. AI-4%Cu alloys were solidified under temperature gradients varying between 1-35 °C/cm and furnace velocities of 0.03- 0.12 mm/second were obtained. The effect of these given parameters on macrostructure were examined. In addition, thermal analyses were performed and effects of thermal conditions on the macrostructure of the specimens were studied. In order to determine the physical properties of the specimens, G, V, V, \