Yürüyen dalga ultrasonik motorun hız ve konum denetiminin bulanık mantık denetleyici kullanarak gerçekleştirilmesi
Implementation of speed and position control of a travelling wave ultrasonic motor by using fuzzy logic controller
  1. Tez No: 125793
  2. Yazar: ERDAL BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
YÜRÜYEN DALGA ULTRASONİK MOTORUN HIZ VE KONUM DENETİMİNİN BULANIK MANTIK DENETLEYİCİ KULLANARAK GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Doktora Tezi) Erdal BEKİROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Bu tezde yürüyen dalga ultrasonik motorun (USM) hız ve konum denetimi bulanık mantık tabanlı olarak sayısal işaret işlemci ile gerçekleştirilmiştir. Motor davranışlarını tahmin etmek için eşdeğer devre modeli üretilmiştir. Motorun yük ve çalışma koşulları değişimlerindeki tepkisi modelden elde edilmiştir. Eşdeğer devre modelinin uygunluğu deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak gösterilmiştir. Motoru sürmek için sayısal olarak kontrol edilen bir sürme sistemi geliştirilmiştir. Hız ve konum denetiminde kontrol girişi olarak sürme frekansı kullanılmıştır. Hız ve konum bilgisi motor miline bağlı 500 darbe/devirlik artımsal enkoder ile elde edilmiştir. Sürme sistemi ve motordan oluşan sistemin denetimi 16-bit sabit noktalı TMS320F243 sayısal işaret işlemci ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sürme ve kontrol sisteminin USM' un hız ve konum denetiminde etkin sonuçlar verdiği deneysel olarak gösterilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar kelimeler : Ultrasonik motor, sayısal işaret işlemci, bulanık mantık, hız denetimi, konum denetimi Sayfa Adedi : 131 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
11 IMPLEMENTATION OF SPEED AND POSITION CONTROL OF A TRAVELLING WAVE ULTRASONIC MOTOR BY USING FUZZY LOGIC CONTROLLER (Ph.D. Thesis) Erdal BEKİRO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2002 ABSTRACT In this thesis, speed and position control of a travelling wave ultrasonic motor has been implemented by using a digital signal processor based on the fuzzy logic. To estimate the motor behaviours, an equivalent circuit model has been derived. The response of the motor under different operation and load conditions has been obtained from this model. The validation of the model is shown by experimental results. To drive ultrasonic motor, a digitally controlled drive system has been developed. Driving frequency has been used as the control input in the speed and position control. The information of speed and position are obtained by 500-ppr incremental encoder coupled with motor shaft. Both USM and drive system have been controlled by a 16-bit fixed point TMS32F243 digital signal processor. The experimental results show that the proposed drive and control system is highly effective method for speed and position control of travelling wave ultrasonic motor. Science Code : 626.01.01 Key Words : Ultrasonic motor, digital signal processor, fuzzy logic, speed control, position control Page Number : 131 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Güngör BAL