Örgü koşulları ve örtü özellikleri
Lattice conditions and covering properties
  1. Tez No: 125792
  2. Yazar: ÇETİN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖRGÜ KOŞULLARI VE ÖRTÜ ÖZELLİKLERİ (Doktora Tezi) Çetin VURAL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Bu çalışmada (F)-koşulunu sağlayan sistemleri oluşturan aileler üzerindeki koşullar zayıflatılarak veya doğrudan (F)-koşulu zayıflatılarak bunlar ile bazı örtü özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bir ailenin başka bir aile tarafından üretilmesi tanımlanmış ve çarpım uzaylarında bazı örtü özellikleri elde edilmiştir. Ayrıca nokta-sayılabilir taban probleminin genelleştirmesi olan nokta^K taban problemi ele alınmıştır. K-ranklı (F)-koşuIunu sağlayan bir sisteme sahip olan topolojik uzaylarda diskret her ailenin nokta< k genişlemeye sahip olduğu da görülmüştür. Bilim Kodu : 403.04.01 Anahtar Kelimeler : (F)-koşulu, (G)-koşulu, metakompakt, nokta-sayılabilir. Sayfa Adedi : 57 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Süleyman ÖNAL
Özet (Çeviri)
LATTICE CONDITIONS AND COVERING PROPERTIES (Ph.D. Thesis) Çetin VURAL GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT In this work, under some weaker condition, the relation between the system which satisfies (F)-condition and some cover property has been investigated. By defining a family which is generated by another family, we get some cover property of product spaces. Also we study on points k base poblem, which is a generalization of point-countable base problem. Then we show that each discrete family of a topological space having a system which satisfying K-rank (F)-condition has point< k extension. Science Code Key Words Page number Adviser : 403.04.01 : (F)-condition, (G)-condition, metacompact, point-countable. :57 : Assoc Prof. Dr. Süleyman ÖNAL