Dizel motorlarında alternatif yakıt olarak yağ esterlerinin kullanılma imkanlarının araştırılması
The Experimental investigation on use of vegetable oils esters as diesel engine fuels
- Tez No: 125817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
DİZEL MOTORLARINDA ALTERNATD7 YAKIT OLARAK YAG ESTERLERİNİN KULLANILMA İMKANLARININ ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Hasan YAMDX GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Enerji ihtiyacı, dünyada sanayileşme ve artan nüfus nedeniyle günden güne artmaktadır. Doğal sonuç olarak tüm dünyada enerji açığı oluşmaktadır. Bu nedenle sanayileşmiş ve sanayileşmekte olan ülkeler enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile enerji kaynakları aramaktadırlar. Bu çalışmada ham ayçiçek yağından metil ve etil ester üretililerek, fiziksel özellikleri tespit edilmiştir. Tek silindirli bir dizel motorunda dizel yakıtı, ayçiçek yağı metil esteri ve etil esterinin tam yük değişik devir ve sabit devir değişik yük deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda her yakıt için performans haritaları çıkarılmıştır. Tam yük değişik devir deneylerinde etil ester performansı dizel yakıtı ve metil estere göre daha düşük değerlerde ölçülmüştür. Emisyonlar bakımından etil ester emisyon değerleri metil esterinkine yakın değerlerde ölçülmüştür. Ayçiçek yağı metil esterinin ısıl değer ve özgül yakıt tüketiminin dizel yakıtına benzer değerler verdiği saptanmıştır. Deneyler sırasında gürültü ölçümü yapılmış ve esterlerin gürültü seviyelerinin dizel yakıtından düşük olduğu belirlenmiştir. Her yakıt için maksimum momentin meydana geldiği optimum avans değerleri tespit edilmiştir. Deneyler sonucunda metil esterin performans bakımından dizel yakıtına alternatif olabileceği saptanmıştır. Etil esterin motor gücü ve momentinin ise dizel yakıtına yakın olduğu belirlenmiş buna karşılık özgül yakıt tüketimlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Özellikle özgül enerji tüketimi ve özgül enerji maliyetlerinin etil esterde diğer yakıtlara göre yüksek olduğu hesaplanmıştır. Yapılan deneyler sonucunda bitkisel yağ metil esterlerinin dizel yakıtına alternatif olabileceği görülmüştür. Bilim Kodu : 600. 10. 15 Anahtar Kelimeler :Altenatif yakıt, Biyodizel, Yağ esterleri Sayfa Sayısı :205 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç.Dr. Yakup İÇİNGÜR
Özet (Çeviri)
11 THE EXPERIMENTAL INVESTIGATION ON USE OF VEGETABLE OILS ESTERS AS DIESEL ENGINE FUELS (Ph. D. Thesis) Hasan YAMIK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT Day by day the need of energy gains importance because of the increase in industrialism and population. As a result of this energy need is increasing all over the world. For that reason, industrialized and industrializing countries are trying to find new energy sources to supply the need of energy. In this study physical properties have been determined by producing methyl and ethyl ester from raw sunflower oil full load-variable engine speed and constant engine speed-variable engine load test have been conducted on one cylinder diesel engine by using sunflower oil methyl, ethyl ester and diesel fuel. At the end of the experiments performance maps are obtained for each fuel. It is observed that in full load variable engine speed tests, ethyl ester has lower performance with respect to diesel fuel and methyl ester. Whereas it has approximately similar emission value. Moreover methyl ester and diesel fuel have approximately same specific fuel consumption and heat values. During the experiments noise levels of esters and diesel fuels are measured and it is observed that esters have lower noise levels with respect to diesel fuels. For each fuel optimal advance values are determined for maximum torque. At the end of these experiments it is observed that vegetable oil methyl esters can be an alternative of diesel fuels with regards to perfotmance. Ethyl esters and diesel fuels are close values of engine power and torque. On the other hand it is measured that ethyl ester has higher specific fuel consumption with respect to diesel fuels. It is calculated that specific energy consumption and specific energy cost for ethyl esters are higher with regards to the other fuels. As a result of the experiments, it has been found out that vegetable oil methyl esters can be an alternative for diesel fuel. Science Code Key Words Page Numbers Adviser 600.10.15 Alternative Fuel, Biodiesel, Oil esters 205 Assist. Prof. Yakup İÇİNGÜR