Akdeniz bölgesinde yetişen bazı Nepeta L. (Labiatae) türlerinde morfolojik, sitogenetik, palinolojik ve SEM ile tohum yüzeyi çalışmaları
Study of morphological, cytogenetic, palynological and seed surface by SEM, some Nepeta L. (Labiatae) species grown up in Mediterranean region
- Tez No: 125820
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
AKDENİZ BÖLGESİNDE YETİŞEN BAZINEPETA L. ( LABIATAE ) TÜRLERİNDE MORFOLOJİK, SİTOGENETİK, PALİNOLOJİK VE SEM İLE TOHUM YÜZEYİ ÇALIŞMALARI (Doktora Tezi) NilgünAYDOGDU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2002 ÖZET Bu çalışmada, Akdeniz bölgesinde yetişen Nepeta L. cinsine ait 16 taksonun morfolojik, sitogenetik, palinolojik ve SEM ile tohum yüzeyi özellikleri ile tür tanımlan ve coğrafik yayılışları verildi. Çalışılan türlerde kromozom sayıları; N. itaüca L., M cadıma Boiss., İV. sulfuriflora P. H. Davis, N. flavida Hub.-Mor., N. conferta Hedge & Lamond, N. phyttocklamys P. H. Davis, N. imanca Boiss. & Heldr. Apud Bentham, İV. viscida Boiss. ve İV. caesarea Boiss. 2n= 16; M. nuda suhsp- albiflora (Boiss.) Gams., N. nuda subsp. glandulifera Hub.-Mor. & Davis ve N, racemosa Lam. 2n= 18; N, fisım C. A. Meyer 2n= 16, 18; N, cataria L. 2n=36; N. cittcia Boiss. apud. Bentham 2n- 26, 28; N. concolor Boiss. & Heldr. apud Bentham 2n= 24, 26 olarak bulundu. Yapılan palinolojik çalışmada, N. viscida Boiss. hariç diğer türlerin polen tipi stephanocolpat, ornemantasyonları retikulat olarak bulundu. N. viscida Boiss. ise polen tipi inapertürat, ornemantasyonu ise retikulat olarak tespit edildLPolen şekilleri ise, N. italica, İV. cadmea Boiss., N. flavida Huh.-Mor., N. cataria L., İV. nuda subsp. ıtIbifIam(BQİs$.) Gams., İV. nuda subsp. glanduUfera Hub.-Mor. & Davis, M isaurica Boiss. & Heldr. Apud Bentham, İV çiticim Boiss.n apud. Bentham, N. concolor Boiss. & Heldr. apod Bentham ve N. visciaa Boiss. oblatae - sphaeroidea; N. sulfiiriflora P. H. Davis, N. conferta Hedge& Lamond, N. phyllochlumys P. H. Davis, N. caesarea Boiss. ve N. racemose Lam. subohlat; N.fissa C. A. Meyer ise prolat - sphaeroidea olarak tespit edildi SEM ile tohum yüzeyi çalışmasında ise, N. italica, N. cadmea Boiss., İV. sulfiiriflora P. H. Davis, N. flavida Hub.-Mor., N. nuda subsp. albiflora (Boiss.) Gams., N. nuda subsp. glandutifera Hub.-Mor. & Davis, N. phylloclılamys P. H. Davis, N. isaurica Boiss. & Heldr. Apud Bentham, N. viscida Boiss., N. caesarea Boiss., N. racemosa Lam., N. cilicia Boiss. apud. Bentham ve İV. concator Boiss. & Heldr. apud Bentham tSberkülat; İV conferta Hedge & Lamoud ve İV çatarla L. reükülat; İV fissa C A. Meyer ise undulat tohum yüzeyine sahip olduğu tespit edildi. Bilim Kodu : 4010103 Anahtar Kelimeler : Nepeta L., morfoloji, sitogenetik, palinoloji ve SEM ile tohum yüzeyi Sayfa Adedi : 215 Tez Yöneticisi :Proî. Dr. Orhan ÂKSLAN
Özet (Çeviri)
in STUDY OF MORPHOLOGICAL CYTOGENETIC PALYNOLOGICAL AND SEED SURFACE BY SEM, SOME NEPETA L. ( LABIATAE ) SPECIES GROWN UP IN MEDITERRANEAN REGION (Ph Thesis) NilgunAYDOGDU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2002 ABSTRACT In this study, it's given the morphology, sytogenetic, palynological features and characteristics of seed surface by SEM and descriptions of the species and geographical distribution of sixteen taxons belong to genus Nepeta L. in Mediterranean region. Chromosome numbers of studied species were found as N. italic®, N. cadtnea Boiss., N. sulfuriflom P. H. Davis, N. flavida Hub.-Mor., K conferta Hedge & Lamond, N. phyttochlamys P. H. Davis, N. imunca Boiss. & Heldr. Apud Bentham, N. viscida Boiss. and N. cmesarea Boiss. 2n= 16; N. nuda subsp. aibiflora (Boiss.) Gams., N. nuda subsp. glanduüfera Hub.-Mor. & Davis and N. racemosa Lam. 2n= 18; N. fissa C. A. Meyer 2n= 16, 18; N. çatana L. 2n-36; N. cilicia Boiss. apud. Bentham 2n= 26, 28; N. concolor Boiss. & Heldr. apud Bentham 2n= 24, 26 In palynological study, except N. viscida Boiss., pollen type of other species were found as stephanoeolpatae, their ornamentation were found as reticulate. Pollen type of N. viscida Boiss. was found as ineperturat, its ornamentation was found as reticulate. Pollen shape of N. italica, N. cadıma Boiss., N. flavida Hub.- Mor., N. cataria L., N. nuda subsp. attifknra (Boiss.) Gams., N. nuda subsp.IV glamkılifera Hub.-Mor. & Davis, N. isaurica Boiss. & Heldr. Apud Bentham, N. citicia Boiss. apud. Bentham, N. concolor Boiss. & Heldr. apud Bentham and K viscida Boiss. were determinated obktae - sphaeroidea. Those of N. mlfimflom P. H. Davis » N. txmferta Hedge & Lamond, N. phyttochtamys P. H. Davis, N, caesarea Boiss. and N. racemam Lam. were determinated suboblak That of N. fissa C. A. Meyer was determinated prolat - sphaeroidea In study of seed surface made by SEM, it was found that N. italica, N. cadmea Boiss., N. mlfimflom P. H. Davis, N. flavida Hub.-Mor., N. nuda subsp. attdflom (Boiss.) Gams., N. nuda subsp. glandulifera Hub.-Mor. & Davis, N. phyllochlamys P. H. Davis, K isaurica Boiss. & Heldr. Apud Bentham, N. viscida Boiss., N. caesarea Boiss., N. mcemosa Lam., N, cuma Boiss. apud, Bentham and N. concolor Boiss. & Heldr. apud Bentham have seed surface with tuberculate; that N. conferta Hedge & Lamond and N. cataria L. have seed surface reticulate; İh&tN. fissa C. A. Meyer has seed surface with undulate. Science code : 4010103 Keywords : Nepeta L., palynology, cytogenetic, morphology, seed surface by SEM Page number : 215 Adviser : Prof. Dr. Orhan ARSLAN