Parametre dışı yaygınlık testi
Nonparametric dispersion test
- Tez No: 125821
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ALPTEKİN ESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
PARAMETRE DIŞI YAYGINLIK TESTİ (Doktora Tezi) Mustafa Semiz GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2002 ÖZET Bu çalışmada iki yığının yaygınlığının testi için daha güçlü bir parametre dışı test önerilmiştir. Bu dağılımların konumlarının aynı ve sürekli oldukları varsayılmaktadır. Önerilen test Monte Carlo deneysel güç çalışmasıyla Klotz ve Mood parametre dışı yaygınlık testleri ile karşılaştırılmıştır. Normal, tekdüze ve üstel dağılımlar üzerinde yapılan deneysel güç karşılaştırmalarında önerilen testin daha güçlü olduğu gösterilmiştir. Bu testin simetrik dağılımlar için daha tutarlı olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu :406.02.01 Anahtar Kelimeler rParametre dışı yaygınlık testi, skor değeri, skor fonksiyonu, Monte Carlo Sayfa Adedi : 45 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Alptekin Esin **^*K5S5vbı« «ERK***
Özet (Çeviri)
NONPARAMETRIC SCALE TEST (Ph.D. Thesis) Mustafa Semiz GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2002 ABSTRACT In this thesis, a more powerfull nonparametric scale test is suggested for testing of the dispersions of two populations. The two populations are assumed to have continuous distribution functions with the known location parameters. The suggested test is compared to Klotz and Mood nonparametric scale tests by using Monte Carlo emprical power study. It is shown by empirical power study on Normal, Uniform and Exponential distributions that the suggested test is more powerfull. It is also observed that this test is much more consistent on symetric distributions. Science Code :406.02.01 Key Words : Nonparametric dispersion tests, score value, score function, Monte Carlo Page Number : 45 Adviser : Prof. Dr. A. Alptekin Esin