Türkiye'de jeotermal merkezi ısıtma sistemi ile klasik merkezi ısıtma sistemi teknolojilerinin teknik ve ekonomik yönden karşılaştırılması
Geothermal district heating system with classic district heating system technology in Turkey compared technical and economical
  1. Tez No: 125828
  2. Yazar: ORHAN ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOROS ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
TÜRKİYE'DE JEOTERMAL MERKEZİ ISITMA SİSTEMİ İLE KLASİK MERKEZİ ISITMA SİSTEMİ TEKNOLOJİLERİNİN TEKNİK VE EKONOMİK YÖNDEN KARŞILAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Orhan ERDEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Günümüzde birçok alanda yaygınlaşan enerji tasarrufu ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik araştırmalar önemli potansiyeli bulunan jeotermal enerjiyi ülkemizde ön plana çıkarmaya başlamıştır. Alp- Himalaya orojenik kuşağında bulunan ve genç tektonik etkilerin yer aldığı ülkemizde sıcaklıkları yer yer 102 °C'yi aşan 900'ün üzerinde jeotermal kaynak ve işletilebilir 170 saha bulunmaktadır. Türkiye jeotermal potansiyel ve uygulamalar açısından Dünyada ilk 7 ülke arasında yer almaktadır. Türkiye'nin görünür jeotermal potansiyeli 2600MWt'tir. Mevcut potansiyelin %87'si merkezi ısıtmaya uygundur. Dünyada konutların ısıtılmasında yaygın olarak merkezi ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada merkezi ısıtma sistemleri kullanılan enerji kaynağına göre KMIS, JMIS olarak ikiye ayrılarak teknolojik ve ekonomik analizleri yapılmıştır. Balçova JMIS ve ODTÜ KMIS üzerinde alan araştırması yapılarak JMIS ile KMIS teknolojik ve ekonomik yönden karşılaştırılmıştır. Ülkemizde JMIS'lerinin KMIS'ne göre daha gelişmiş teknolojileri kullandığı, çevreye daha az zarar verdiği ve daha ekonomik olduğu belirlenmiştir. JMIS'nin 5 yıl sonra proje yatırımını geri ödediği ancak KMIS'lerinin yüksek işletme giderleri ve fiyatlandırma politikası nedeniyle proje yatırımını geri ödeyemediği belirlenmiştir. Bilim Kodu :705.3.015 Anahtar Kelimeler :Jeotermal Enerji, Merkezi Isıtma, Doğrudan Jeotermal Enerji Kullanımı, Jeotermal Enerji Merkezi Isıtma Sayfa Adedi :292 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Toros ÖZBEK
Özet (Çeviri)
11 GEOTHERMAL DISTRICT HEATING SYSTEM WITH CLASIC DISTRICT HEATING SYSTEM TECHNOLOGY IN TÜRKİYE COMPARED TECHNICAL AND ECONOMICAL (Ph. D. Thesis ) Orhan ERDEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Jan. 2002 ABSTRACT The concept of energy saving getting started in many fields nowadays and the searches for alternative energy resources started to make geothermal energy more important. In our country, which is located on Alp-Himalaya orogenic belt and has young tectonic effects, there are more than 900 geothermal resources some of which exceeds 102 °C and 170 manageable fields. Türkiye is among 7 countries of the world with respect to geothermal applications and potential. The visual geothermal potential of Türkiye is 2600MWt. 87% of the existed potential is convenient for heating. Central heating systems have been widely used in the world. Central heating systems have been seperately analysed as technologically most updated and economical according to the energy resources used as KMIS and JMIS. The field searches on Balçova JMIS and ODTÜ KMIS have been performed and then JMIS and KMIS have been compared. It has been observed that JMIS has been using more advanced technology and is more economical. It has been determined that JMIS is paying back its project investment after 5 years. But, It has been determined that KMIS isn't paying back its project investment due to high operating costs and financial politics. Science Code : 705.3.015 Key Words : Geothermal Energy, Direct Geothermal Energy Using, Geothermal Energy, District Heating Total Page Number :292 Adviser :Asist. Prof. Dr. Toros ÖZBEK