Burun ve boğazdan izole edilen stafilokokların çeşitli fenotipik özelliklerinin antibiyotik dirençleri ile korelasyonu
Correlation of various phenotypic properties of staphylococcus isolated from nasal and throat with antibiotic resistance
- Tez No: 125827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ERKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
BURUN VE BOĞAZDAN İZOLE EDİLEN STAFİLOKOKLARIN ÇEŞİTLİ FENOTİPİK ÖZELLİKLERİNİN ANTİBİYOTİK DİRENÇLERİ İLE KORELASYONU (Doktora Tezi) Serpil GÜLSEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Çalışmada, Gazi Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na gelen hastaların boğaz ve burunlarından izole edilen stafilokokların fenotipik özelliklerine göre tiplendirilmesi, çeşitli antibiyotiklere karşı dirençlilikleri özellikle metisiline dirençli stafilokokların tesbiti yapıldı. Koagülaz negatif stafilokok (KNS)'ların virülans faktörlerinden slime faktör çalışılıp, bu faktör KNS'larda 13 örnekte (%26) tesbit edildi. Tüm stafilokoklarda DNAse ve TNAse çalışılarak değerlendirildi. S. aureus'larda DNAse 92 örnekte (%92), TNAse 80 örnekte (%80) bulunurken, KNS'larda DNAse 17 örnekte (%34), TNAse 7 örnekte (%14) bulundu. Son günlerde yaptığı enfeksiyon nedeniyle gündeme gelen ekstrasellüler enzimlerden lipaz aktivite çalışıldı. S. aureus'larda 95 örnekte (%95), KNS'larda 44 örnekte (%88) tesbit edildi. Yine tüm stafilokok türlerinde beta-laktamaz enzim aktivitesine bakıldı. S. aureus'lurda 71 örnekte (%71), KNS'larda 30 örnekte (%60) bulundu.129'u boğaz ve 21'i burun kültüründen toplam 150 stafilokok izole edildi. Tür tanımlanmasında 100 örnek (%66,6) S. aureus ve 50 örnek (%33,3) koagülaz negatif stafilokok olarak tesbit edildi. Koagülaz negatif stafilokoklardan 43 örnek (%86) S. epidermidis, 4 örnek (%8) S. haemolyticus, 3 önaek (%6) S. saprophyticus olarak tesbit edildi. Antibiyotiklere karşı duyarlılık testleri yapıldı. S. aureus ve koagülaz negatif stafiiokoklarda vankomisine ve teikoplanine dirençli susa rastlanmadı. Oksasiiine direnç, S. aureus'larda 10 örnekte (%10), koagülaz negatif stafiiokoklarda ise 7 örnekte (%14) görüldü. En etkiü antibiyotikler S. aureus'larda, vankomisin, teikoplanin ve metisilinden sonra siprofloksasin, seftriakson ve sulbaktam+ampisiîin olarak tesbit edildi. Koagülaz negatjf stafiiokoklarda en etkili antibiyotikler, vankomisin.. teikoplanin sulbaktam+ampisilin, metisilin ve siprofloksasin olarak tesbit edildi. Bilim Kodu : 401.01.04 Anahtar Kelimeler : Stafilokok identiükasyonu, nasal taşıyıcılık, antibiyogram Sayfa Adedi : ix+70 Tez Yöneticisileri : Doç. Dr. Figen Erkoç ve Doç. Dr.Keskin
Özet (Çeviri)
uı CORELATION OF VARIOUS PHENOTYPIC PROPERTIES OF STAOHYLOCOCCUS ISOLATED FROM NASAL AND THROAT WITH ANTIBIOTIC RESISTANCE (Ph. D. Thesis) Serpil GÜLSEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2002 ABSTRACT In this study, typing of isolated from throat and nasal of patiens admitted to Gazi University Medical, Cultural and Sports Department, according to phenotypic properties and determination of resistance of this staphylococcus to various antibiotic especially to methycilline were done. Slime factor, one of virülans factors of coagulase negative staphylococcus was studied and this factor was determined 13 samples (26%). DNAse and TNAse was studied in all staphylococcus. DNAse and TNAse determined in 92 samples (92%) and in 80 samples (80%) respectively in S. aureus. DNAse and TNAse were determined in 17 samples (34%) and in 7 samples (14%) respectively in coagulase negative staphylococci. Recently, it is actually because of infection of lipas activity, one of extracelliiler enzyme, was studied. It is found in 95 samples (95%) in S. aureus and in 44 samples (88%) in coagulase negative staphylococcus. And activity of beta-lactamase enzym was studied in all staphylococcus. This is found inIV 71 samples (71%) in S. aureus and in 30 samples (60%) in coagulase negative staphylococcus. Total of 150 staphylococcus samples, 129 from throat and 21 from nasal cultures, were isolated. It was determined that 100 (66.6%) of this samples were S. aureus and 50 (33.3%) of them were coagulase negative staphylococcus. It was also determined that 43 (88%), 4 (8%) and 3 (6%) samples of coagulase negative staphylococci were S. epidermidis, S. haemolyticus, S. saprophyticus respectively. Test of sensitivity of all this samples to antibiotic were done. No vancomycine and teicoplanine reisitant samples were found among the S. aureus and coagulase negative staphylococcus. It was seen that 10 (10%) samples in S. aureus and 7 (14%) samples in coagulase negative staphylococcus were resistant to methycilline. The most effective antibiotic's to S. aureus were vancomycine, teicoplanine, methycilline, ciprofloxacin, seftriaxone and sulbactam+ampicillin while vancomycine, teicoplanine, sulbactam+ampicillin, methycilline and ciprofloxacin were determined as the most effective against coagulase negative staphylococcus. Science Code : 401.01.04 Key Words : Staphylococcus identification, nasal carriage, antibiogram Page Number : ix+70 Advisers : Assoc. Figen Erkoc and Assoc. Nevin Keskin