Mikrodenetleyicili, sıcaklık kontrollü AMGK sisteminin tasarımı, gerçekleştirilmesi ve termoelektrik sistemlere uygulanması
Design and implementation of an SMPS system with microcontroller for temperature control and its application to thermoelectric systems
- Tez No: 125829
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
MlKRODENETLEYİCİLİ, SICAKLIK KONTROLLÜ AMGK SİSTEMİNİN TASARIMI, GERÇEKLEŞTİRİLMESİ VE TERMOELEKTRİK SİSTEMLERE UYGULANMASI (Doktora Tezi) Hakan IŞIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada; elektronik ve termoelektrik sistemlerin sıcaklık kontrolünü ve güvenilir çalışmasını sağlayacak bir besleme ve kontrol sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu sistem“Mikrodenetleyicili, Sıcaklık Kontrollü AMGK Sistemi”dir. Gerçekleştirilen bu sistem ile AMGK' nın çıkış gerilimi, sıcaklığa bağlı olarak, oransal şekilde değiştirilebilmektedir. Bu çalışma esnasında AMGK sistemine sıcaklığa bağlı olarak akım ve gerilim ayar özelliği kazandırılmıştır. Mikrodenetleyici kullanılarak gerçekleştirilen kontrol sistemi ile kontrol edilecek 7 ayrı bölgedeki sensör seçilebilmektedir. Seçilen sensöre ait sıcaklık değeri bir LCD ekranda görülebilmekte, bu bölgeye ait set değeri tasarlanan klavyeden ayarlanabilmekte ve değeri de aynı ekranda görülebilmektedir. Tasarlanan sistemde, termoelektrik sistemlerde soğutma amaçlı gerekli olan devirdairh su kontrolü da bulunmaktadır. Tasarlanıp, gerçekleştirilen sistem önce, Termohipoterm Tıp Cihazının model uygulamasında, ikinci olarak, Termoelektrik Mikrotom Tıp Cihazında ve son olarak da Termoelektrik Tıp Kit' in de uygulanmış ve farklı sıcaklık değerlerinde, sıcaklık kontrolü kararlı bir biçimde yapılabilmiştir. Bu çalışmada tasarlanıp gerçekleştirilen“ Mikrodenetleyicili, Sıcaklık Kontrollü AMGK Sistemi”üç ayrı termoelektrik sistemde denenmiş ve alınan sonuçlardan, bu sistemin çeşitli termoelektrik sistemler için uygulanabileceği saptanmıştır. Bilim Kodu : 626.04.01 Anahtar Kelimeler : AMGK, Termoelektrik sistemler, Sıcaklık Kontrolü, Mikrodenetleyici Sayfa Adedi : 142 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN SMPS SYSTEM WITH MICROCONTROLLER FOR TEMPERATURE CONTROL AND ITS APPLICATION TO THERMOELECTRIC SYSTEMS (Ph.D. Thesis) Hakan IŞIK GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this study, a power supply and control system was designed and realized for the reliable control of the temperature of thermoelectric systems. This system is“SMPS system with microcontroller for temperature control”. With the realized system, the output voltage of the SMPS can be adjusted proportionally to the temperature. The purpose of this system is to adjust its output voltage and current depending on the temperature. It is made possible to select sensors in 7 different zones by incorporating a microcontroller in the design. The temperature value of the selected sensor can be displayed on the LCD display, the set value can be entered from a keypad and this set value can also be shown on the display. The realized system also incorporates the control function of the mater cooling system's circulation pump which is a must for thermoelectric cooling systems. The system was used in the model application of the Medical Thermohypoterm device at first, secondly in the Medical Thermoelectric Microtom device and at last in the Thermoelectric Medical Kit. In all there applications, the stable temperature control for different temperature levels was achieved. The SMPS system with microcontroller for temperature control, which was designed and realized with this study, has been tested in three different thermoelectric systems and according to the results it has been found to be applicable to different thermoelectric systems. Science Code : 626.04.01 Key Words : SMPS, Thermoelectric Systems, Temperature Control, Microcontroller Page Number : 142 Adviser : Asist. Prof. Yılmaz SAVAŞ