Bir otomotiv yan sanayide yalın üretim sistemi tasarımı
Lean production system design in an automotive supplier
  1. Tez No: 125842
  2. Yazar: ERSİN ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
BİR OTOMOTİV YAN SANAYİDE YALIN ÜRETİM SİSTEMİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Ersin ÖKTEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Yalın üretim sistemi Toyota Motor Corporation tarafından geliştirilmiş ve sistemin uygulanmasına öncülük etmiştir. 1973 petrol krizi sırasında, dünyadaki bütün firmaları etkilediği gibi Japon firmalarıda çok büyük ölçüde etkilemiş ve maddi zararlara yol açmıştır. Bu krizden bir tek Toyota firması istikrarlı bir şeklide karlılığını artırarak büyümeye devam edebilmeyi başarabilmiştir. Bu sistemin ana amacı maliyetleri düşürmek olsa da sermaye geri dönüş oranını yükseltmeye ve firmanın toplam verimliliğinin arttırılmasında da yardımcı olmaktadır. Yalın üretim sistemi, düşük büyüme dönemlerinde bile maliyetleri düşürerek karlılığını artırabilmektedir. Bu da aşırı stok veya işgücünü elemine edilerek yapılmaktadır. Yalın üretim sistemi, maliyet düşürümü amacıyla üretimde gerekli olmayan elemanları tamamen eleyerek ürünleri yapmanın makul bir yöntemidir. Üretim sistemindeki temel fikir gerekli olan parçaların, gerektiği zamanda ve gerektiği miktarda üretilmesidir. Bu kavramın uygulanışıda, bütün mudaların (israfların) yokedilmesidir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Yalın üretim, Değer, Muda, Çekme, JIT, Kaizen. Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa KURT ^^^^^
Özet (Çeviri)
LEAN PRODUCTION SYSTEM DESIGN IN AN AUTOMOTIVE SUPPUER (M. Sc Thesis) Ersin ÖKTEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY February 2002 ABSTRACT Lean Production System was developed and promoted by Toyota Motor Corporation and is being adopted by many Japanese companies in the aftermath of the 1973 oil shock. Though the main purpose of system is to reduce costs, the system also helps increase the turnover ratio of capital (i.e., total sales/total assets) and improves the total productivity of a company as a whole. Even during periods of slow growth, the Lean Production System could make a profit by decreasing costs in a unique manner - that is, by completely eliminating excessive inventory or workforce. Lean Production system is a reasonable method of making products since it completely eliminates unnecessary elements in production for the purpose of cost reduction. The basic idea in a such production system is to produce kind of units needed, at the time needed, and in the quantities needed. With realization of this concept, unnecessary intermediate and finished product inventories would be eliminated. Science code : Key words : Lean Production, Value, Muda, Pull, JIT, Kaizen. Page number : 93 Adviser : Assoc. Prof. Mustafa KURT