Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de çevresel etki değerlendirmesi ve uygulamalarının karşılaştırılması
Environmental impact assessment and comparison of its applications between European Union and Turkey
  1. Tez No: 125843
  2. Yazar: ARİF KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
AVRUPA BİRLIGI'NDE VE TÜRKİYE'DE ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ VE UYGULAMALARIN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Arif KARA GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 ÖZET Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), çevreye olabilecek olumsuz etkilerin önceden tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması ve sürdürülebilir kalkınma anlayışının gerçekleştirilmesi için ortaya çıkarılmıştır. Önceleri sadece projeler için uygulanmış, daha sonra kapsamı genişletilerek plan, program ve politikaların çevresel değerlendirilmesi sonucu Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) kavramı ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği'nde, üye ülkelerin uygulamalarında birliğin sağlanması amacıyla 1985 ve 1997 yıllarında ÇED Direktifi ve 2001 yılında ise SÇD Direktifi çıkarılmıştır. Üye ülkeler de bu direktiflere uymak amacıyla ulusal mevzuatlarını düzenlemektedir. Bu çalışma, bu direktiflerin içeriğinin incelenmesini ve üye ülkelerin uygulamaları ile Avrupa Birliğine girme süreci devam eden Türkiye'deki ÇED Yönetmeliği uygulamalarının karşılaştırılmasını içermektedir.Bilim Kodu : 5001025 Anahtar Kelimeler : Çevresel Etki Değerlendirmesi, Stratejik Çevresel Değerlendirme, Avrupa Birliği, Direktif Sayfa Adeti : 105 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
Ill ENVIRONMENTAL IMPACT ASSESSMENT AND COMPARISON OF ITS APPLICATIONS BETWEEN EU AND TURKEY (M.Sc. Thesis) Arif KARA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2002 ABSTRACT Environmental Impact Assessment (EIA) has been constituted for taking necassary measurements by early detection of the negative effects to the environment and realization of the sustainable development. To be able to ensure the identity in the applications of the EU Member States, EIA Directives were issued in 1985 and 1997 and SEA Directive were issued in 2001. Now, Member States are adapting their national regulations to be able to satify these directives. This study covers the review of the contents of these directives and comparision of Member States applications and IAE Regulation of Turkey which is in the period of the entry for the EU membership in near future.IV Science code Key Words Page Number Adviser : 5001025 : Environmental Impact Assessment (EIA), Strategical Environmental Assessment (SEA), European Union(EU), Directive : 105 : Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY