Çiğ sütten izole edilen laktoz negatif enterobacteriaceae ve pseudomonas suşlarının DNA'se, proteolitik ve lipolitik aktivitelerinin araştırılması
The Research of DNA'se, proteolytic and lipolytic activities of lactose negative enterobacteriaceae and pseudomonas samples isolated from raw milk
- Tez No: 125851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÇİĞ SÜTTEN İZOLE EDİLEN LAKTOZ NEGATİF ENTEROBACTERİACEAE VE PSEUDOMONA8 SUŞLARININ DNA'se, PROTEOLİTİK VE LİPOLİTİK AKTİVİTELERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Baran DADAKOĞLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Araştırmamızda çiğ sütten izole edilen Laktoz Negatif Enterobacteriaceae ve Pseudomonas türlerinin göstermiş olduğu DNA'se, Proteoiitik ve Lipolitik aktivitelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çeşitli yörelerden alman 80 adet çiğ süt örneğinden izole edilen bakterilerin önce isimlendirme çalışmaları yapılmış daha sonra sırasıyla DNA'se, Proteoiitik Ve Lipolitik aktiviteleri çalışılmıştır. Bu çalışma sonuçlarına göre elde ettiğimiz 104 adet izolatın 92(%88,46) tanesinin proteoiitik, 95(%91,34) tanesinin ise lipolitik aktivite gösterdiği saptanmıştır. Özellikle Pseudomonas ve Aeromonas türleri bu aktiviteler yönünden dikkate değer sonuçlar vermiştir. DNA'se aktivitesi test sonuçları ise tüm örnekler için negatif olarak saptanmıştır. Araştırmamız sonucu elde ettiğimiz 104 adet izolatın; tür isimleri, sayıları ve toplam örnek içerisindeki yüzdeleri şöyledir: Pseudomonas aeruginosa 38 (%36,5), Pseudomonas aurefaciens 3 (%2,8), Pseudomonas cepacia 4 (%3,8), Pseudomonas mallei 1 (%0,96), Pseudomonas pseudoalcaligenes 5 (%4,8), Pseudomonas putida 1 (%0,96), Pseudomonas mendocina 3 (%2,8), Pseudomonas pseudomallei 1 (%0,96), Pseudomonas fluorescens biovar I, II, III, IV, V 8 (%7,6), Pseudomonas stutzeri 1 (%0,96), Pseudomonas picketii 2 (%1,92) ve Pseudomonas viridiflava 1 (%0,96), Aeromonas hydrophila 19 (%18,2), Alcaligenes faecalis 1 (%0,96), Proteus11 mirabilis 2 (%1,92), Providencia rettgeri 2 (%1,92), Yersinia ruckeri 6 (%5,7) Serratia eatomophila 1(%0,96). Bilim Kodu : 4010104 Anahtar Kelimeler : Çiğ Sut, Enterobacteriaceae, Pseudomonas, Proteoliz, Lipoliz, DNA'se Sayfa adedi : 97 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
Ill THE RESEARCH OF PROTEOLYTIC LIPOLYTIC and DNA'se ACTIVITIES OF LACTOSE NEGATIVE ENTEROBACTERIACEAE AND PSEUDOMONAS SAMPLES ISOLATED FROM RAW MILK ( M.Sc Thesis ) Baran DADAKO?LtJ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In our study, we aimed at defining the DNA'se, proteolytic and lipolytic activities of Enterobacteriaceae and Pseudomonas species that were isolated from raw milk. Thus, first the bacteria isolated from different samples collected from various environs were named, and then respectively DNA'se, proteolytic and lipolytic activity studies were carried out. According to the results obtained from this study consequently, out of 104 izolates 92(%8846) of them proteolytic, 95 (%91,34) of them are found to display lipolytic activities. Among those species especially Pseudomonas and Aeromonas showed considerable results. For all samples DNA'se results proved negative. The names, the numbers and the their percent in regard to the total isolates of all 104 isolates are as follows: Pseudomonas aeruginosa 38 (%36,5), Pseudomonas aurefaciens 3(%2,8), Pseudomonas cepacia 4(%3,8), Pseudomonas mallei 1(%0,96), Pseudomonas pseudoalcaligenes 5(%4,8), Pseudomonas putida 1(%0,96), Pseudomonas mendocina 3(%2,8), Pseudomonas pseudomallei 1(%0,96), Pseudomonas fluorescens biovar L H, HI, IV,V 8(%7,6), Pseudomonas stutzeri 1(%0,96), Pseudomonas picketti 2 (%1,92), Pseudomonas viridiflava 1(%0,96), Aeromonas hydrophilâ 19(%18,2), Alcaligenes faecalis 1(%0,96),IV Proteus mirabilis 2(%1,92), Providencia rettgeri 2(%1,92), Yersinia ruckeri 6(%5,7) and Serratia entomophila 1(%0,96). Science code : 4010104 Keywords : Raw milk, Enterobacteriaceae, Pseudomonas, Proteolysis, Lipolysis, DNA'se Page number : 97 Adviser : Assoc Prof. Dr. Güven Uraz