Tüketim toplumunun zaman, kültür, özne üzerinden turizm olgusu özelinde tartışılması; Alanya örneği
Discussion of the consumption oriented soliety throughout the objectives of the time, culture and the object, focusing on the tourism phenomenon; Alanya case study
  1. Tez No: 125852
  2. Yazar: FATMA MELİKE NAZİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN ÖZGENCİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
TÜKETİM TOPLUMUNUN ZAMAN, KÜLTÜR, ÖZNE ÜZERİNDEN TURİZM OLGUSU ÖZELİNDE TARTIŞILMASI; ALANYA ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) F. Melike NAZİFOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Türkiye, yaz aylarında ağırlıklı olmak üzere dört mevsim turistlere ev sahipliği yapan bîr ülkedir. Özellikle güney sahillerinde turizm sezonu oldukça uzun yaşanmaktadır. Alanya İlçesi de turizm sezonunun uzun yaşandığı güney sahillerinde bulunmaktadır. Turizmin tüketim toplumundaki yeri, zaman, kültür ve modern özne üzerinden tartışılmış, turistin Alanya'ya gelişi ve bu durumun, Alanya ve çevresindeki turizm yapılarına etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Turizm yapıları, zaman, kültür ve özne ile birlikte turiste pazarlanarak, tüketim nesnesine dönüşmekte, turistik mekanlar, eğlenceler v.b. uluslararası eğlence endüstrisi tarafından denetim altında tutulmaktadır. Bu sisteme hizmet eden mekanlar ve mimari elemanlarla birlikte mimarlık da nesneye dönüşmektedir. Bilim Kodu :1117 Anahtar Kelimeler : Tüketim, boş zaman, seyahat, eğlence, oyun, pastiche, kitch, turist, turizm. Sayfa Sayısı : 213 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sercan Yıldırım
Özet (Çeviri)
II DISCUSSION OF THE CONSUMPTION ORIENTED SOCIETY THROUGHOUT THE OBJECTIVES OF THE TIME, CULTURE & THE OBJECT, MAINLY FOCUSING ON THE TOURISM PHENOMENON; ALANYA CASE STUDY ( M. Sc. Thesis ) F. Melike NAZİFO?LU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Turkey is a country preferred by a large amount of tourist throughout the year but mostly during the summer. Touristic season continues for a long period of time in the southern parts of the country and Alanya is one of these regions. In this study, the role of tourism within the consumption-oriented-society is discussed throughout the objectives of time, culture and modern object and its affects on the buildings serving for tourism is examined by using samples chosen from Alanya & its hinterland. As a consequence of the materialization & marketing procedure of culture, the physical formation of these various buildings is also presented to tourist as a matter of consumption; entertainment facilities and spaces serving tourist also are under the pressure and control of the certain demands of entertainment industry. In addition to architectural elements, buildings & spaces the art of 'architecture' by itself becoming into a 'subject' of the mentioned system.Ill Science Code Keywords Page Number Supervisor : 1117 : Consumption, spare time, travel, recreation, game, pastiche, kitsch, tourist, tourism. :213 : Doç. Dr. Sercan Yıldırım