Yerel kızılötesi ağlarda optik güç dağılımının incelenmesi
The Examination of optical power distribution in local infrared networks
- Tez No: 125853
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HALDUN GÖKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
YEREL KIZILÖTESİ AĞLARDA OPTİK GÜÇ DAĞILIMININ İNCELENMESİ (YÜKSEK Lisans Tezi) AytüI BOZKURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2002 ÖZET Hızlı, kolay ve güvenilir bağlantı bugünün bilgisayar kullanıcılarının büyüyen bir ihtiyacıdır. Bu çalışmada bu ihtiyacı karşılamaya yönelik yüksek hızlı telsiz noktadan-noktaya ağ bağlantısı araştırılmıştır. Ayrıca optik telsiz kıllanıcı modelinin farklı profokolleri ve IrDA standartları incelenmiştir. Bina içi ofis çevreleri değişken gürültü kaynakları yaratan düzensiz ışık kaynakları ile çevrelenmiştir. Değişen çevre ışık şartları altında etkili optik link tasarımı için uygulanması gerekenler araştırılmış ve ofis alanlarında var olan engelleyici blokajlar ve bunların etkisini (yansıma yoluyla) en aza indirmenin yolları araştırılmıştır.Link tasarımıyla yine önemli bir rol oynayan göz güvenliği konusu incelenmiştir.Güç dağılımı problemiyle başa çıkmak için en etkili yol olan çoklu ışık kaynakları kullanımı ve düzeni simüle edilmiştir Bilim Kodu : 625.05.01 Anahtar Kelimeler :Optik telsiz, Telsiz infared haberleşme Sayfa Adedi: 63 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç.Dr.H.Haldun GÖKTAŞ
Özet (Çeviri)
11 THE EXAMINATION OF OPTICAL POWER DISTRIBUTION IN LOCAL INFRARED NETWORKS (M.Sc. Thesis) Aytül BOZKURT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT Fast, easy and reliable computer connection is a growing demand of today's computer users. In this study, to provide this demands, wireless point-to-point high speed network connection is explored and various protocols of IrDA standarts and optical wireless user model have been examined. The indoor office environment is populated with the sources of causing distortion. Under variying ambient light conditions and environmental conditions, efficient optical design requirements have also been explored. The obstacles and blockings that exist within office environments and their effects on the design considerations have been reviewed. Also, eye safety, which plays an important role in link construction have been examined. To tackle with the power distrubution problem, most effective way of the multiple light sources mechanism have been simulated. Science code Key words Page number Adviser 626.05.01 Optical wireless, Infrared wireless communication 63 Assist.Prof.Dr.H.Haldun GÖKTAŞ