Veri zarflama analizi ve bankacılık sektöründe uygulamaları
Data envelopment analysis and it's applications in banking sector
- Tez No: 125854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
VERİ ZARFLAMA ANALİZİ VE BANKACILIK SEKTÖRÜNDE UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Kudret İŞLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Veri Zarflama Analizi gerek özel sektörde gerekse kamu sektöründe kullanılabilecek ve işletmelerin etkinliğini kendi arasında göreli olarak ölçüp etkin olmayan işletmelerin zayıf yönlerini ortaya koyabilecek parametrik olmayan bir yöntemdir. Yöntemin pratikliği ve parametrik yöntemlere nazaran daha kullanışlı olması son yıllarda Veri Zarflama Analizine olan talebi arttırmıştır. Bu çalışmada öncelikle teorik açıdan veri zarflama analizi ve türetildiği sınır verimlilik kavramı açıklanmıştır.2. bölümde teknik verimlilik kavramına değinilmiştir.3. bölümde ölçeğe göre getiri kavramına, 4. bölümde ise veri zarflama analizinin uygulama aşamaları, göreli verimlilik, verimlilik sınırı ve referans grupları kavramlarına yer verilmiştir.5. bölümde veri zarflama analizinin alternatif modellerle karşılaştırılması konusu ele alınmış, 6. ve 7. bölümlerde ise temel VZA yöntemlerine değinilmiştir.8. bölümde veri zarflama analizinin uygulanabilmesi için gerekli olan adımlar anlatılmış tır.9. bölümde bankacılık sektöründe geleneksel veri zarflama analizinin karlılıkmodelinden farklı olarak servis kalitesi ve maliyet modellemelerine yer verilmiştir. Son bölümde bir bankanın 50 orta ölçekli şubesine VZA uygulaması yapılmıştır.Modelde girdi ve çıktılar olarak ikisi girdi ve dördü çıktı olarak toplam 6 rasyo kullanılmış ve müşteri karlılığı, personel verimliliği ve kaynak kullanımı açısından şubelerin etkinliği tek modelde incelenmiştir. Modelin çözümünde Lindo paket programı kullanılmıştır. Bilim Kodu : 4060300 Anahtar Kelimeler : Veri zarflama analizi, Etkinlik analizi, Model. Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan BAL
Özet (Çeviri)
Ill DATA ENVELOPMENT ANALYSIS AND IT'S APPLICATIONS IN BANKING SECTOR (M.Sc. Thesis) Ahmet Kudret İŞLER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Data Envelopment Analysis is a non parametric tecnique which could be used both in private and public sector for measuring the efficiency of the firmswithin themselves showing the drawbacks for each firm. As it is more convenient and practical compared to parametric tecniques, during the past few years it gained popularity significantly. In this study, in the first part the theory of Data Envelopment Analysis and the concept of the production boundry is explained. In the second part, the technical efficiency is mentioned. In the third part returns to scale concept is explained.Application steps of the DEA, relative efficiency and peer group concepts took part in the forth section.In the fifth part, the comparison of the DEA with alternative models is explained.In the sixth and seventh sections of the study, basic DEA models in the DEA metedology is mentioned. In the eight part, the steps that has to be followed applying DEA in a scientific study is explained. Apart from the traditional DEA profit model applied in banking sector,IV the applications of service quality and cost modelling in DEA took place as the nineth section of the study. In the final part of the study, a bank's fifty medium scaled branches has been used in a DEA model for measureing the efficiency of these branches. In this model, two inputs and for outputs, all of which are banking ratios, has been put into a constant return to scale model. The efficiency of the branches has been measured in the view of customer profit, staff productivity, source usage which are valued in one model.Lindo programming is run to find the solutions of the model. Science code : 4060300 Key Words : Data envelopment analysis, Efficient, Model Page number : 89 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Hasan BAL