İnsan barınaklarının ve konutlarının çevreye etkileri
- Tez No: 125866
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÎNSAN BARINAKLARININ VE KONUTLARININ ÇEVREYE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Zekiye ÇILDIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada tarihten günümüze kadar insanların barınmak için yaptıkları konutlar, yapı malzemeleri ve konutlardan kaynaklanan atıkların çevreye getirdiği etkileri incelenmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar gözden geçirilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır. İklimsel koşullardan ve doğadaki vahşi hayvanlardan korunmak için sığınılan kaya barınaklar olan mağaralarla başlayan insan konutları, yaşam faaliyetlerine bağlı olarak değişime uğramıştır. Tarım devrimi ile sağlanan refahın ardından nüfusta artışlar başlamış, artan sosyal faaliyetler ile birlikte köy tipi yaşam ve basit yapılı evler yaygınlaşmıştır. Avrupa'da yaşanan sanayi devriminin ardından köylerden göç ile kent yaşamı başlamıştır. Başlangıçta yaşayışı ve barınma biçimleriyle insan, doğa üzerinde çok az yük oluştururken, artan nüfus üretimde ve enerjide de sorunları beraberinde getirmiştir. Modern yaşam tarzında insanların ihtiyacını karşılamak, işlerini kolaylaştırmak için sıklıkla kullandıkları deterjanlar,temizlikmaddeleri, plastikler v.b tüketim malzemelerinden kaynaklanan zararlı kimyasallar çevre kirliliği yaratmıştır. Konutlardan ve diğer faaliyetlerden katı, sıvı, gaz atıklar birikmiş, doğal görünüm bozulmuş, doğal üretken sistemler zarar görmüş, biyosfer kirlenmiş, sağlık koşulları etkilenmiştir. Tüm bu olumsuz etkiler sonucu çıkışı olmayan bir noktaya gelinmiştir. İnsanların yaşamlarında ve barınma şekillerinde doğayla dost malzemeleri tercih ederek, ortaya çıkan atıkların üretken faaliyetler içinde hammadde olarak kullanılması yoluna gidilmesi uygun olacaktır. Bilim Kodu :5001025 Anahtar kelimeler :Barınak, evsel atık, kirlilik Sayfa Adedi :66 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Mustafa KURU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
Ill EFFECTS OF HUMAN SHELTERS ON ENVIRONMENT (M.Sc. Thesis) Zekiye ÇİLDİR GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2002 ABSTRACT The house that human beings made for sheltering since ancient times till present, building materials and effects of wastes from those houses on environment were studied in this study. A general evaluation has been done by reviewing the studies made on this issue. Human dwellings that started with caves, which are rock shelters used for sheltering from climatic conditions and wild animals in nature, have changed depending on living activities. Population started to increase after the wealth provided by agricultural reform. Viilage life and simply made houses have been widespread with increasing social activities. The increased population made little burden on the nature by its living and shelter modes at the beginning but after that it brought problems of production and energy. The hazardous chemicals arising from consumption materials such as detergents, purities, plastics etc. which people use often for facilitating their life and for meeting their needs in modernIV life type, caused environmental pollution. Solid, liguid and gaseous wastes from houses and other activities accumulated, natural productive systems were damaged, biosphere was polluted and health conditions were affected. There occurred a no way out-position as a result of all these negative effects. People might prefer materials, which don't cause harm to the nature in their lives and housing types. The produced waste materials must be used might be used as raw material in productive activities. Science Code Key Words Page number Adviser 5001025 Shelter, household waste, pollution 66 Prof. Dr. Mustafa KURU