Uçucu organik bileşiklerin kil ve seri durumdaki kil-kum katmanlarında sorpsiyonu
Sorption of volatile organic compounds in clay and clay-sand layers in series
  1. Tez No: 125865
  2. Yazar: ÖZLEM İRİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN CABBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
uçucu organik bileşiklerin kil ve seri durumdaki kil-kum KATMANLARINDA SORPSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) Özlem İRİTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Uçucu organik bileşikler, toprak kirliliği yaratan en önemli kirleticilerdendir. Uçucu organik bileşiklerden kaynaklanan toprak kirlenmesinin daha iyi anlaşılabilmesi ve uygun bir temizleme teknolojisi seçilebilmesi için, bu bileşiklerin topraktaki davranışlarını bilmek, difüzyon mekanizmasını ve adsorpsiyon- desorpsiyon hız parametrelerini tayin etmek gereklidir. Bu çalışmada; homojen ortamda diklorometan ve karbontetraklorttrün, heterojen ortamda diklorometanm taşınımı ve adsorpsiyonu incelenmiştir. Çalışmalarda homojen ortamı temsil etmek üzere kil, heterojen ortam için ise kum ve kilin seri olarak yerleştirildiği kolon sistemi kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarla elde edilen zamana karşılık konsantrasyon profilleri, difüzyon modeli ile birlikte değerlendirilerek her iki kirletici için homojen ortamda, durgun akımdaki difüzyon ve taşınım parametreleri belirlenmiştir. Diklorometanm adsorpsiyon sabitinin ve gecik(tir)me faktörünün karbontetraklorüre göre yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuç, iki kirleticinin dipol momentlerindeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Heterojen ortamda yapılan deney sonuçları ise homojen kolon sistemindeki sonuçlar ve literatür kullanılarak yorumlanmış, diklorometanm heterojen sistemdeki taşınmanın, homojen sistemden farklı olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 603.02.01 Anahtar Kelimeler : Uçucu Organik Bileşikler, Heterojen Gözenekli Ortam, Adsorpsiyon, Difüzyon Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Canan CABBAR
Özet (Çeviri)
11 SORPTION OF VOLATILE ORGANIC COMPOUNDS IN CLAY AND CLAY-SAND LAYERS IN SERBES (M.Sc. Thesis) Özlem ÎRİTAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT Volatile organic compounds are one of the most important contaminants that cause soil pollution. Diffusion mechanism, adsorption-desorption rate parameters and action of these compounds in soil must be defined to understand the soil pollution obtained from volatile organic compounds. Thus the best remediation or cleaning method can be choosen. In this study, transport and adsorption of dichloromethane (DCM) and carbontetrachloride (CTC) in a homogeneously packed column (filled with clay) and DCM in a heterogeneously packed column (filled with clay and sand) were investigated. Experimental concentration versus time profiles were evaluated together with a diffusion model to determine transport and diffusion parameters for homogeneous porous media for both contaminants. It is observed that adsorption coefficient and retardation factor for DCM were greater than CTC. These results are obtained from the difference of dipol moments that of both contaminants. Experiments on heterogeneous porous media were interpreted using the results obtained from homogeneous column and literature. It is observed that transport of DCM in heterogeneous system is different from homogeneous system. Science Code : 603.02.01 Key Words : Volatile Organic Compounds, Heterogeneous Porous Media, Adsorption, Diffusion Page Number : 85 Advisor : Prof. Dr. H. Canan CABBAR T.C. Y0&SIKÛGUETİM KBBÜLÖ ©©EÖBi&BABrTAOTOR 08B5KMÎ