1KW sabit akım özellikli konverter tasarımı ve uygulaması
1KW half-bridge fixed-current converter design and application
  1. Tez No: 125868
  2. Yazar: METİN ULİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
1 KW YARIM KÖPRÜ SABİT AKIM ÖZELLİKLİ KONVERTER TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Metin ULİŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Yapılan çalışmada anahtarlamalı güç kaynağı tipi olan yarım köprü konverter incelenerek konverterin akım, gerilim, güç ilişkileri ve diğer tasarım kriterleri denklemlerle ifade edilmiştir. lkW gücünde sabit akım özellikli yarım köprü konverter uygulaması yapılmıştır. Yapılan uygulama devresinde iki yarım köprü konverter kullanılarak bu konverterler paralel bağlanmıştır. Konverterler aynı özellikte ve aynı kontrol devresi sinyalleri ile sürülmüştür. Transformatör olarak iki adet yüksek frekanslarda çalışabilen ve kolaylıkla doyuma gitmeyen E55 ferrite nüve kullanılmıştır. Kontrol devresinde TL 598 PWM tümdevresi kullanılmıştır. Güç transistoru olarak yüksek frekanslarda çalışabilen ve kayıpları az olan MOSFET'ler kullanılmış ve uygulama frekansı 40 kHz alınmıştır. Bilim Kodu : 5001021 Anahtar Kelimeler : Yarım köprü konverter, Ferrite nüve, Anahtarlamalı güç kaynağı, Pals genişlik modülasyonu, Sabit akım Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Emin GÜVEN
Özet (Çeviri)
11 1 KW HALF-BRIDGE FIXED-CURRENT CONVERTER DESIGN AND APPLICATION (Master of Science Thesis) Metin ULİŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In this study, the switching power supply type of half-bridge converter was studied, and current, voltage, power relations of the converter and other design criteria were expressed in formulas. A 1 kW fixed-current half-bridge converter was applied. In the application circuit, two half-bridge converters were connected in parallel. The converters were driven by the signals having the same characteristics and from the same control circuit. Two E 55 ferrite core which were capable of operating at high frequencies and which were not readly saturated were used as transformers. The TL 598 PWM integrated circuit was used as the control circuit. MOSFETS which were capable of operating at high frequencies and which exhibited lower losses were employed as power transistors, and application frequency was selected to be 40 kHz. Science Code : 5001021 KeyWords : Half-bridge converter, Ferrite core, Switching power supply, Puis width modulation, Fixed-current Page Number : 95 Adviser : Dr. M. Emin GÜVEN (Assoc. Prof.)