Sulardaki demirin kesikli sistemde hava ile oksidasyonu
Air oxidation of iron in water in batch systems
  1. Tez No: 125869
  2. Yazar: GÖKSEL MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALICILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
SULARDAKİ DEMİRİN KESİKLİ SİSTEMDE HAVA İLE OKSİDASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Göksel MERİÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Sularda bulunan demirin, kesikli sistemde hava oksidasyonu ile giderilmesine çalışıldı. Ortamdaki demir ve hava miktarı ile ortamın pH'ı değiştirilmek suretiyle, Fe2+ çözeltisinin havayla oksidasyonunda gerçekleşen değişimler izlendi. Ayrıca ortama cam dolgu ve Fe(OH)3 ilave edilerek bu değişimlerin oksidasyona katkıları gözlendi. Değişik ortamlar için suda okside olmamış demir miktarı bipiridin yöntemiyle belirlendi. Okside olan ve olmayan demir miktarları yardımıyla % oksidasyon verimleri hesaplandı. Hesaplanan değerler değişik şartlar için grafiğe geçirildi ve birbirleri ile karşılaştırmalı olarak yorumlandı. Sonuç olarak bazik ortamda (pH=9), durgun hava ortamında dahi yüksek oksidasyon verimi elde edildi. Asidik (pH=3) ve nötr (pH=7) ortamda ise, sırasıyla havalandırma ve dolgulu ortamda havalandırma işlemlerinde, oksidasyon veriminin belirgin bir şekilde arttığı gözlendi. Bu işlemlerde asidik ortamdaki verimin, nötr ortama göre daha yüksek olduğu tespit edildi. İlave olarak nötr ortamda Fe(OH)3'in katalitik etki yaptığı belirlendi. Bilim Kodu : 603.01.01 Anahtar Kelimeler : Su, Demir, Oksidasyon, Su kirliliği. Sayfa Adedi : 134 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ahmet ALICILAR
Özet (Çeviri)
AIR OXIDATION OF IRON IN WATER IN BATCH SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Göksel MERİÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October, 2002 ABSTRACT The removal of iron in water by air oxidation in batch systems was studied. By changing the amounts of iron and air, and pH, the change in the amount of Fe2+ by air oxidation was observed. Furthermore, glass pieces and Fe(OH)3 were added to the system and the effect of these changes on oxidation was determined. The amount of iron which was not oxidized was determined with bipyridin method for different conditions. Oxidation efficiencies (%) were calculated by using the amounts of oxidizing and remaining iron. The calculated results were compared and discussed by means of graphs for different conditions. As a result, in alkaline medium (pH=9), higher oxidation efficiencies were achieved even under stable air condition. On the other hand, in acidic (pH=3) and neutral (pH=7) medium, in processes of aeration without and with glass packings, distinct increase in the oxidation efficiency was observed respectively. In these processes, it was determined that the efficiencies in acidic medium are higher than the efficiencies in neutral medium. Additionally, it was also determined that Fe(OH)3 makes catalytic effect in neutral medium. Science Code Key Words Page Number Adviser 603.01.01 Water, Iron, Oxidation, Water pollution. 134 Prof.Dr. Ahmet ALICILAR