Rüzgar enerjisinden yararlanma ve Eskişehir ilinde enerji üretim olanaklarının araştırılması
- Tez No: 2571
- Danışmanlar: DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Bu araştırma, elektrik üretimi veya suyun pompalanması için kullanılan Mr rüzgâr rotorunun makina tipi ne olur sa olsun; (yatay eksenli veya dikey eksen li.di olabilir ) ölçü ve özelliklerini saptamak için önemli temel kuramları içerir. Uygulama bölgesi olarak Eskişehir ili alınarak, 3 ka nadı olan ve 8 m/sn lik rüzgâr hızında 1 kW lık güç üretmesi beklenen yatay eksenli bir yeldeğirmeni dizaynı p lan lanm iş t ir. Kanatların profili NACA 23012 profilinden seçilmiştir ve kanat hesapları yapılmıştır. Tezde, Rüzgâr Enerjisini Elektrik Enerjisine çeviren yüksek verimli ve memleketimiz şartları altında kolayca imâl edilebilir bir rüzgâr makinasının geliştirilmesi için çalışmalar anlatılmış ve imâlat için düşük maliyetli ve kolay bulunur parçalardan faydalanılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research includes some important basic rules which confirm the measurements and properties of a Wind Motor used to produfce electricity or to pump water, and not depend on the machine, (it may be horizontal axis or vertical axis ) Application area is Eskişehir. An horizontal axis Windmill is planned which can produce 1 fcVV power by using 8 m/s wind - speed and which has three. wings. The profile of wings are as MACA 23012 and calculations are made for this. İn this passage, studies which are based on changing Wind energy into electrical energy with an high out-put wind machine. This machine çan be set up by using our national conditions. All necessary materials can be found easily and bought cheaply. iii