Türkiye'de rüzgar enerjisi potansiyeli ve Türkiye enerji ihtiyacına katkısı
Turkey's wind energy potential and its supplement to Turkey's energy need
  1. Tez No: 125892
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
TÜRKİYE'NİN RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİ VE TÜRKİYE ENERJİ İHTİYACINA KATKISI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa DENİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Dünya enerji kaynaklarının hızla tükenmesi, yeni ve yenilenebilen enerji üretimine verilen önemi artırmıştır. Yeni ve yenilenebilen enerji kaynakları içerisinde, hammadde bağımlısı olmayan, çevre etkileri önemsenmeyecek kadar az olan, gelişen teknoloji ile maliyetleri düşen rüzgar enerjisi dikkat çekmektedir. Türkiye'nin enerji ihtiyacı yerli üretimle karşılanamamakta, enerji üretimi ve tüketimi arasındaki açık hızla büyümektedir. Bu yüzden öz kaynaklarımızdan etkin biçimde yararlanmalıyız. Türkiye'nin rüzgar enerjisi teknik potansiyeli 83 000 MW'tir ve elektrik enerjisi ihtiyacının tamamını karşılayabilecek seviyededir. Bu çalışmada literatür araştırması ve örneklem yöntemleriyle Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli ve Türkiye enerji ihtiyacına katkısı araştırılarak sorun ve öneriler açıklanmıştır. Şu anda Türkiye'de işletmeye açılan santral sayısı üç, toplam kapasite 18,9 MW'tir. Yapılması planlanan ve başvurusu tamamlanmış rüzgar santralleri ile 2025 yılında toplam kurulu gücün 11 200 MW, üretimdeki payının ise % 3,55 olması hedefenmektedir. Bilim Kodu : 500.10.20 Anahtar Kelimeler : Rüzgar Enerjisi, Rüzgar Santrali, Enerji İhtiyacı Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
11 TURKEY'S WIND ENERGY POTENTIAL AND ITS SUPLEMENT TO TURKEY'S ENERGY NEED (M. Sc. Thesis) Mustafa DENİZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT The fast consumption of the world energy resources has increased the importance of producing new and renewable energy. Wind energy, not depended on new material, of which environmental effects are minor as not to be underestimated, of cost decreases by developing technology attracts attention among new and renewable energy resources. Turkey's energy need cannot be met by local energy resources, the dispority between produce and consumption of energy gets bigger. So we have to benefit from our local resources efficiently. Turkey's technical wind energy potential is 83 000 MW and it is at the level of meeting the Turkey's whole electric energy need. In this study, Turkey's wind energy potential and its supplement to Turkey's energy need has been researched and the problems and solutions have been found out. Now the number of wind powerhouses being used is three, the total capacity is 18,9 MW. In 2025, it is aimed that the total installed power is 11 200 MW and its share in produce is also 3,55 per cent with wind powerhouses planned to be built and of which applications have been finished. Science Code Key Words Total Pages Thesis Manager 500.10.20 Wind Energy, Wind Power Houses, Energy Need 130 AsistProf. Ahmet SENEL