Karadere Orman İşletme Müdürlüğü, Akkaya Orman İşletme Şefliği ormanlarında yangın emniyet yolları ve yangın koruma şeritlerinin planlanması
Planning the fire break roads and bands of Akkaya Forest Range of Karadere Forest Management Directorate
- Tez No: 125893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
KARADERE ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ, AKKAYA ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ ORMANLARINDA YANGIN EMNİYET YOLLARI VE YANGIN KORUMA ŞERİTLERİNİN PLANLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Korhan ENEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Orman yangınlarının önlenmesi, kısa sürede kontrol altına alınabilmesi ve zararın en az oranda kalmasını sağlamanın yollarından biri de, yangın emniyet yol şeritlerinin planlanması ve yapılmasıdır. Yapılan bu tezle, Karadere Orman İşletme Müdürlüğü, Akkaya Orman İşletme Şefliğinin yangın emniyet yol ve şeritleri planlanarak orman yangınlarının önlenmesinde faydalanılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada 7+725 km yangın şeritleri, 11+000 km yangın emniyet yol ve şeritleri planlanmıştır. Bilim Kodu : 502.02.02 Anahtar Kelimeler : Orman yangını, yangın emniyet şeridi, yangın emniyet yolu Sayfa Adedi : 67 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nuri USLU
Özet (Çeviri)
11 PLANING THE FIRE BREAK ROADS AND BANDS OF AKKAYA FOREST RANGE OF KARADERE FOREST MANAGEMENT DIRECTORATE (M.Sc. Thesis) Korhan ENEZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2002 ABSTRACT Planning and construction of the fire break roads and bands are one of the way of forest fire precaution and fire control in a short time to keep down the forest fire damage. In this thesis; to make the fire break planning of Akkaya Forest Range of Karadere Forest Management Directorate is the main object to aid from the forest fire precaution. As a result in this study 7+725 km fire breaks and 11+000 km fire breaks roads and bands was planed. Science Code Key Words Page Number Adviser : 502.02.02 : Forest fire, fire break bands, fire break roads :67 : Yrd. Doç. Dr. Nuri USLU