Bazı infertil erkeklerde testislerin ince yapısı
The Fine structure of testis in some infertilite man
- Tez No: 125900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
BAZI İNFERTIL ERKEKLERDE TESTİSLERIN İNCE YAPISI (Yüksek Lisans Tezi) Enver Kerem DİRİCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada azoospermi tanısı konan iki infertil erkeğin testislerinin yapısı ışık ve elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Işık mikroskobunda 1. olgunun seminifer tübüllerinin bazal membranlarının kalınlaştığı, 2. olgunun seminifer tübüllerinin sayısında bir azalma olduğu gözlenmiştir. Elektron mikroskobu ile yapılan incelemelerde, 1. olguda Sertoli hücrelerinin sitoplazmasında büyük lipid tanelerine rastlanmış, spermatositlerde ise erimeler gözlenmiştir. Bu olguda spermatidlere ve spermatozoaya rastlanmamıştır. 2. olguda Sertoli hücrelerinin sitoplazmasında vakuolleşmeler, çekirdeğinde erimeler tespit edilmiştir. Spermatositlerde de aşın bozulmalar gözlenmiştir. Seminifer tübüllerinde tüm spermatojenik hücrelere rastlanmıştır. Ancak spermatozoa sayısı çok azdır. Bilim Kodu : 405. 01. 06 Anahtar Kelimeler :İnfertilite, Azoospermi, Seminifer tübülleri, Spermatozoa, Elektron mikroskobu, Sayfa Adedi :49 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Yusuf KALENDER
Özet (Çeviri)
THE FINE STRUCTURE OF TESTIS IN SOME INFERTILE MEN (M. Sc. Thesis) Enver Kerem DİRİCAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT The testicular structure of two infertile men suffering from azoospermia was investigated by both light and electron microscope. Under the light microscope, the basal membranes of seminiferous tubules were found to be thickened in the first case while there was a decrease in the number of seminiferous tubules in the second case. As a result of investigation done by electron microscope, large lipid granules in the cytoplasm of Sertoli cells and lysis in spermatocytes were noticable in the first case. Besides, there were no spermatids and spermotozoa. However, in the second case, formation of vacuoles in the cytoplasm of Sertoli cells and lysis in their nuclei were detected. An extreme corruption in spermatocytes was also noticable. Besides, whole spermatogenic cells were seen in seminiferous tubules. However, the number of spermatozoa observed was found to be fewer then normal. Science Code : 405. 01. 06 KeyWords : Infertility, Azoospermia, Seminiferous tubules, Spermatozoa, Electron microscope Page number :49 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Yusuf KALENDER