Borlanmış ve PVD yöntemiyle TiN kaplanmış KGDD kam milleri ile kaplamasız ve sertleştirilmiş çelik dövme kam millerinin çalışma performanslarının incelenmesi
Investigation of wear behaviour of cam shafts manufactured from Ck 45 steel and hardned, borred, TiN and PVD coated cam shafts from GGG-50 speherical graphite cat iron
- Tez No: 125899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
BORLANMIŞ ve PVD YÖNTEMİYLE TİN KAPLANMIŞ KGDD KAM MİLLERİ İLE KAPLAMASIZ ve SERTLEŞTİRİLMİŞ ÇELİK »ÖVME KAM MİLLERİNİN ÇALIŞMA PERFORMANSLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hafit TOPRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu araştırmada, otomotiv sektörünün vazgeçilmez makine elemanı olan kam millerinin, aşınma dirençlerinin artırılması amaçlanmıştır. Çelik dövme yöntemi ile üretilmiş yüzeyi indüksiyonla sertleştirilmiş Ck 45 çeliğinden üretilen kam millerinin yerine KGDD' den dökülerek üretilmiş, horlanmış ve horlanıp yüzeyi PVD ile TİN kaplanmıştır. Ck 45 çeliğinden elde edilmiş kam milleri numuneleri ile ana malzemesi KGDD' den yapılmış 5 değişik işlem görmüş (ısıl işlem uygulanmış, TİN kaplanmış, horlanmış, horlanıp TİN kaplanmış, ısıl işlem uygulanıp TİN kaplanmış) kam mili numuneleri aşınma testlerine tabi tutulmuştur. Aşınma deneylerinde horlanmış ve TİN kaplanmış KGDD hem diğer küresel grafıtli dökme demir numunelere kıyasla hem de Ck 45 çelik dövme kam millerine kıyasla üstün bir aşınma direnci göstermiştir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Bor, Boraks, PVD, Kam, KGDD Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hasan SERT
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF WEAR BEHAVIOUR OF CAM SHAFTS MANUFACTURED FROM CK 45 STEEL AND HARDENED, BORRED, TİN AND PVD COATED CAM SHAFTS FROM GGG-50 SPHERICAL GRAPHITE CAST IRON Halit TOPRAK GAZİ UNIVERSITY INSHTUE OF SCHCNCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT In this study, increasing the wear resistance of cam shafts which are vital machine elements of automobile sector was aimed. In this study, instead of CK45 steel cam shafts manufactured by forging and surface hardened by induction, the usability of the speherical manufactured cast iron (KGDD) cam spindles manufactured by casting, borred and coated with PVD and TiN after boning has been investigated. In dust environment borring method was used. However, some sample parts were coated with PVD and TİN including borring in addition some engineering processes. Wear experiments of CK45 steel cam shafts and 5 KGDD cam spindles (hardenned,TİN coated,borred, borred and TİN coated,hardenned and TİN coated) were performed. Science code : 626.12.01 Key Words : Borred, TiN and PVD Coated, Cam, Speherical Graphite Cast Iron Page number : 104 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Hasan SERT