Jandarma hizmet binaları maliyetinin fonksiyonel yöntem ile incelenmesi
Examination of the costs of the gendanmerie service buildings with the functional technique
  1. Tez No: 125916
  2. Yazar: MEHMET FEVZİ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
JANDARMA HİZMET BİNALARI MALİYETİNİN FONKSİYONEL YÖNTEM İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) M. Fevzi BÜLBÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Yapmış olduğumuz çalışmada; inşaat maliyetleri ile yapı maliyet hesap yöntemleri ve bunlarla ilgili kavramlar açıklanmış ve halen il, ilçe ve beldelerde Jandarma hizmet binası olarak kullanılan veya inşa edilecek olan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 11047-11293-11216 tip proje numaralı binaların maliyet hesabında fonksiyonel elemanlara dayalı maliyet hesabı yöntemi incelenmiş ve fonksiyonel eleman yönteminde birim fiyatlardan faydalanabilmek için gerekli olan sınıflandırma sistemleri ele alınmış ve maliyetleri hesaplanmış olan binaların fonksiyonel elemanları arasında ki maliyet ilişkileri incelenmiştir. Giriş bölümünde tezin amaç ve kapsamı belirtilmiş, inşaat maliyetleri, maliyet tahmin yöntemleri hakkında bilgi verilmiş, sonrasında ise kullanılan hesaplamada binaların proje ve özellikleri açıklanmış ve fonksiyonel elemanların maliyet hesaplamaları tablolar halinde gösterilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır. Bilim Kodu : 5001017 Anahtar Kelimeler : Maliyet, YAE Sayfa Adedi : 75 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF THE COSTS OF THE GENDARMERIE SERVICE BUILDINGS WITH THE FUNCTIONAL TECHNIQUE (M. Sc. Thesis) M. Fevzi BÜLBÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 2002 ABSTRACT In the study we have done; construction costs and estimation techniques of building costs and concepts related to these are explained and in the calculation of the costs of the buildings that are already being used as province, district and sub-district Gendarmerie service buildings or that will be constructed as such, with project number 11047-11293-11216 of Ministry of Public Works and Inhabitance, cost calculation technique based on functional elements is researched and required classification systems to use the unit costs in the functional elements technique are looked at and the cost relations of the functional elements of the already calculated costs of the buildings are examined. In the introduction, the aim and the coverage of the thesis is described, information about construction costs, cost estimation techniques are given, after that projects and specifications of the buildings that are used in calculations are explained and cost calculations of the functional elements are shown as tables. In the final part of the study, there is the conclusion and the recommendations. Science Code : 5001017 Key Words : Cost, YAE Number of Pages : 75 Adviser : Doç. Dr. Recep KANIT