Skaler nötrinoların özellikleri
Properties of scaler neutrinos
  1. Tez No: 125917
  2. Yazar: AYTÜL BİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALEH SULTANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
SKALER NÖTRİNOLARIN ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Aytül BİBER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Birçok standard model ötesi teorilerde skaler nötrinoların varlığı öngörülmektedir. Bu tezde özellikle Minimal Süper Simetrik standard modelde skaler nötrinoların bozunum modları incelenmiştir. Sağ elli nötrinoların süper partnerleri olan skaler nötrinoların en hafif süper simetrik parçacıklar olabileceği gösterilmiştir. Ayrıca bu parçacıkların elektron-pozitron ve lepton-hadron çarpıştırırlarında üretimi ve incelenmesi tartışılmıştır. Bu çarpıştırıcıların skaler nötrinonun aranması bakımından avantajlı olduğu gösterilmiştir. Bilim Kodu : 404.0201 Anahtar Kelimeler : skaler nötrino, çarpıştıncı, standart model Sayfa Adedi : 54 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Saleh Sultansoy
Özet (Çeviri)
PROPERTIES OF SCALAR NEUTRINOS (M. Sc. Thesis) Aytül BİBER GAZI UNIVERSITY INSTİTUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT Scalar neutrinos are predicted by a lot of theories beyond the standard model. In this thesis decay modes of scalar neutrinos are investigated in the framework of minimal supersymmetric standard model. It is shown that superpartner of the right-handed neutrino can be the lightest supersymmetric particle. Also, production and investigation of this particles at electron-positron and lepton-hadron colliders is discussed. The advantage of this colliders for scalar neutrino search is shown. Science code : 404.0201 Key Words : scalar neutrino, collider, standard model Page number : 54 Adviser : Prof. Dr. Saleh Sultansoy.& 'fllSEK&liiOll imwi MKÜMANTASYÛH İEBttll