Kaman nefelinli siyenitlerinin manyetik yöntemle zenginleştirilmesi ve maden işletme ön projesi
- Tez No: 12592
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYFİ KULAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, Kaman kuzeydoğasu nefelinli siyenit ve siyenitik kayaç topluluğunun petrografik incelemeleri ve kimyasal analizleri yapılmıstır. Ayrıca manyetik zenginleştirme yöntemi ile kayaçların zenginleştirme işlemi yapılmış ve sahanın maden işletme ön projesi yapılmıştır. Çalışma sahasının değişik yerlerinden alınan onbir ayrı kayaç numunesinin petrografik incelemeleri yapılarak herbirisinde bulunan minaraller ile bunların tane boyutları belirlenmiştir. Numunelerin herbirisi elek-merdaneli kırıcı kapalı devresi ile -1 mm.' ye indirilerek elek analizleri yapilmışuve herbir fraksiyon ayrı ayrı incelenerek serbestleşme tane boyutları 0.208 ve 0.147 mm olarak belirlenmiştir. Yapılan petrografik inceleme sonuçlarına göre kayaçlar genel olarak nefelin, ortoklaz ve plaj ioklaz' dan ibarettir. Ayrıca numuneler içeriainde hornblend,, biyotit/ sfen, zirkon, manyetit, ilmenit, lökoksen ve bazende florit içermektedir. Yapılan kimyasal analiz sonuçlarına görede kayaçlarda toplam demir % 0.74-3.11, SİO2 % 54.30-71.96, AI2O3 % 14.66-22.43, ve Na20+K20 miktarlarıda % 9.09-14.22 arasında değişmektedir. Zenginleştirme çalışmaları % 20-25 pulp yoğunluğunda yüksek alan şiddetli yaş manyetik ayırıcı kullanılarak yapılmıştır. Blitlin numuneler için önce 14000 Gauss 'ta bir ayırım yapılarak manyetik olmayan ürün 16500 Gauss'ta iki defa temizlenmiştir. Cam sanayii ne uygun tane boyutundaki numuneler üzerinde yapılan çalışmalar sonunda, toplam demir miktarı genel olarak % 0.4' e düşerken Uç numunede demir miktarının % 0.3 'e kadar düştüğü görülmüştür.Tane boyutu seramik sanayiine uygun numuneler üzerindeki çalışmalar sonucunda toplam demir miktarı altı numunede % O.S' in altına düşmüştür. Genel olarak elde edilen ürünler cam ve seramik sanayiinde kullanılabilecek kalitededir. Yapılan deney sonuçları ile feldispat ve feldispatoid minerallerinin kazanma veriminin % 95 civarında olduğu görülmüştür. Ayrıca 120000 ton/yıl konsantre, üretimi hedeflenerek açık ocak ön işletme projesi yapılmıştır..Bu projede açık işletme sahası, basamak yüksekliği, yükleme-nakliyet, ocak şev açısı ile kollanılacak patlayıcı madde miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT In this work, chemical and petrographic analyses of nepheline- syenite and syenitic rocks in the northeast Kaman district. have been studied. The magnetic separation method was used for the benefication of these minerals, and a project of open -pit pre-mining has been developed for this field. The samples taken from eleven different locations of the field have been studied in order to determine their mineral content, grain size and petrographic properties. Each sample was reduced down to -1 mm. by a closed circuit sieve-roll crusher. Each -1 mm. product has been screened and classified into diferent size fractions, and then each size fraction has been separately ex amined to determined the liberation size. As a result, the lib eration size was 0.208 and 0.147 mm., for these samples. The rocks mainly consist of nepheline, orthoclase and plagioclase. The minor minerals are hornblende, biotite, sphene, zircon, mag netite, ilmenite, apatite, leucoxene and sometimes fluorite. The chemical analyses of the samples show that rocks contain 0.74 - 3.11 % Fe, 54.3 - 71.69 % Si02, 14.66 - 22.43 % Al^, and 9.01 - 14.22 % Na^O + K20. Concentration tests have been carried out by using high inten sity wet magnetic separator. The samples prepared for wet mag netic seperator contain 20 - 25 % pulp density. First, all samples have been separated, at 14 000 ^auss then non-magnetic products have been cleaned twice at 16 500 Gauss. The samples, whose particle size is suitable for glass industry, have been tested. It was observed that total Fe contents in these samplesvii were generally reduced up to 0.4 % while three of samples result in 0.3 % Fe content. Similarly the samples, whose particle size is suitable for ceramic industry, have been also tested and it was found that total Fe contents in six samples were reduced below 0.5 %. In general, the quality of products was found to be proper for both glass and ceramic industrişs. The recovery of feldspar and feldspathoid minerals was achieved around 95 %. This work is theoretically planned as an open-pit pre-mining to produce 120 000 tons concentrate a year because all the mining conditions are suitable for open-pit mining. The conditions- for open-pit pre-mining, the hight of overburden, loading and trans portation, the number of holes for blasting, and amount of ex plosive materials have been determined in this project.