Western epoxy laminasyon sistemiyle ahşap kotra yapımı üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 12593
  2. Yazar: ALİ ŞENAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
1 ] ÖZET Araştırmanın temel amacı kotra yapım teknolojisinde en son gelişmeleri kapsayan ' 'West - Epoxy Laminasyon Sistemini,, Türkiye 'de tanıtmak ve üretim tekniklerini uygulayarak bu endüstri dalında çağdaş bir gelişmeye öncülük etmektir. Bu amaçla Hacettepe Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde West - Epoxy laminasyon sistemiyle inşaa edilen bir kotranın işlem basamakları ve üretim detayları baştan sona kadar ayrıntılı bir şekilde araştırılmış ve uygulanmıştır. Oldukça karmaşık ve sabit pozisyonlu bir üretim şekli o lan kotra yapımında, üretim akış analizlerinde yapılacak işlerde en az birkaç hamle sonrasının düşünülmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Zira tekne yapımında bütün işlemler birbirine bağlı ve bütünleyici özellik taşımaktadır. Laminasyon sistemiyle tekne inşaasında iyi sonuç alabilmek için, yapıştırma kurallarının ve laminasyon siste minin çok iyi bilinmesi gereklidir. Bunun için, ilk olarak kullanılan West-epoxy tutkalının özellikleri açıklandıktan sonra, yapıştırmada dikkat edilmesi gereken noktalar ile laminasyon hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Daha sonra, kotranın bütününün işlem basamakları şekil ve metinlerle açıklanarak, motor montajı, elektrik tesisatı, direk donanımı, su ve yakıt tesisatlarında dik kat edilmesi gereken noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objects of this study are to present and explain ' 'West-epoxy lamination system' ' including the last developments and to get a nontemporary developing started in this industrial branch by carrying out production techniques of this system. From this points of view, processing chart and production details of a yacht which will be constructed by west-epoxy lamination system have been studied and applicated. Yacht building is a production system with complex a fixed-position product. Depending upon characteristics of this production system, all processes should be planned according to the processing chart by considering consecutive processes because of holding up successive and integral characteristics of all processes of yacht building. To get the result from yacht building by lamination systems, bonding rules and lamination techniques should be known thoroughly. For this reason, firstly, it had been given detailed knowledges on bonding and lamination techniques after explained specifications of ''West- epoxy''. Then, processing chart has been explained by figures and texts step by step and determined important rules concerned with electrical equipments, motor montage, spar equipments and water and fuel installations