Tavuk kesimhanesinden ve tavuklardan izole edilen patojen ve indikatör bakterilerin tanımlanması ve karakterizasyonu
Identification of characterization of pathogen and indicator bacteria isolated from chickens and poultry plants
- Tez No: 125942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA AÇIK, PROF. DR. AYHAN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
TAVUK KESIMHANESINDEN VE TAVUKLARDAN İZOLE EDİLEN PATOJEN VE İNDİKATÖR BAKTERİLERİN TANIMLANMASI VE KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Sevim ARSLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Ankara'daki bir tavuk kesimhanesinde çeşitli yüzeylerden ve çeşitli tavuk parçalarından Campylobacter, Salmonella, Staphylococcus ve bazı koliform grubu bakteri olarak toplam 64 izolat izole edilmiştir. İzolatlar API 10S ve biyokimyasal testlerle Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde tanımlanmıştır. Bu izolatlann % 31 'i Escherichia coli, % 25'i Campylobacter, % 14'ü Staphylococcus aureus, % 9'u Staphylococcus epidermidis, % 8'i Enterobacter cloacea, % 6'sı Citrobacter braakii, % 3'ü Klebsiella pneumoniae, % 1,6'sı Citrobacter farmerive % 1,6'sı Salmonella olarak tanımlanmıştır. Tavuklardan izole edilen Campylobacter, Escherichia coli, Citrobacter braakii, Citrobacter farmeri, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter cloacea, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis ve Salmonella izolatlannın tiplendirmesinde plazmit DNA ve total protein analizleri kullanılmıştır. Toplam protein profil analizlerinin tavuk ve kesimhanesinde elde edilen bakteri izolatlannın tiplendirmesinde güvenilir bir metot olduğu ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : Biyoloji Anahtar kelimeler : Tavuk kesimhanesi, Bakteri, Plazmit DNA, SDS- PAGE Sayfa Adedi : 73 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Leyla AÇIK ve Prof. Dr. Ayhan TEMİZ
Özet (Çeviri)
11 IDENTIFICATION AND CHARACTERIZATION OF PATHOGEN AND INDICATOR BACTERIA ISOLATED FROM CHICKENS AND POULTRY PLANTS (M.Sc. Thesis) Sevim ARSLAN GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2002 ABSTRACT A total isolates of Campylobacter, Salmonella, Staphylococcus and some coliform bacteria were isolated from and various part of the chicken and various surface of poultry plants in Ankara. Isolates were identified using API 10S based on pyhsiological and biochemical test in Hacettepe Unıversty Department of Food Engineering. Of these (64), 31 % was Escherichia coli, 25 % was Campylobacter, 14 % was Staphylococcus aureus, 9 % was Staphylococcus epidermidis, 8 % was Enterobacter cloacea, 6 % was Citrobacter braakii, 3 % was Klebsiella pneumoniae, 1,6 % was Citrobacter farmeri and % 1,6 was Salmonella. Plasmid DNA and total protein analysis were used to type isolates of Campylobacter, Escherichia coli, Citrobacter braakii, Citrobacter farmeri, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter cloacea, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis and Salmonella isolated from poultry. Total protein profiling could be reliable and rapid method for typing of chicken and poultry plants. Science code : Biology Key Words : Poultry plants, Bacteria, Plasmid DNA, SDS-PAGE Page number : 73 Adsiver : Doç. Dr. Leyla AÇIK and Prof. Dr. Ayhan TEMİZ w. YfeEKüKiM nm «' EÜİAHTAS*88 ifc-»J