Beton basınç dayanımının bazı tahribatsız test yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of compressive strength of concrete by some non-destructive test methods
  1. Tez No: 125943
  2. Yazar: MÜRSEL ERDAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
BETON BASINÇ DAYANIMININ BAZI TAHRIBATSIZ TEST YÖNTEMLERİYLE BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mürsel ERDAL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Ülkemizde, hasar görmüş ve/veya görmemiş binaların, beton basınç dayanımını belirlemek için yaygın olarak Schmidt çekici kullanılmaktadır. Yaygın olması, metodun ucuz ve kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Schmidt çekici yaşı ilerlemiş betonlarda basınç dayanımını büyük sapma ile belirleyebilmektedir. Bu nedenle bu araç beton basınç dayanımını belirlemek için uygun olmayabilir. Bu çalışmanın amacı; Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan, fakat ülkemizde henüz yeterince tanınmayan tahribatsız deney metotlarından, Windsor Probe Penetrasyon Testi (WPPT) ile betonun basınç dayanımını belirlemektir. Ayrıca, belirlenen basınç dayanım değerlerini diğer bazı tahribatsız deney metotları ve karot numunelerden elde edilen basınç dayanım değerleriyle karşılaştırmaktır. Bunun için üç ayrı şartta hazırlanan aynı boyutlardaki C 20 test numuneleri WPPT, geleneksel ve diğer tahribatsız testlere tabi tutulmuştur. Elde edilen deneysel sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, karot numunelerin preste kırılmasıyla elde edilen basınç dayanımlarını, WPPT ortalama % 2.5 yaklaşıklıkla belirlemiştir. Bu yaklaşıklık Schmidt çekicinde % 5.4, bileşik metotta ise % 3.5' dir. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Kelimeler : Windsor Probe Penetrasyon Testi, WPTT, Tahribatsız Deney Metodu, Vakum Uygulanmış Beton Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Osman ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF COMPRESSIVE STRENGTH OF CONCRETE BY SOME NON-DESTRUCTIVE TEST METHODS (M. Sc. Thesis) MÜrsel ERDAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCTENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Schmidt hammer is widely used to determine compressive strength of concrete at the damaged and/or undamaged structures in our country. The method is widely used because it is easy to use and cheap. Schmidt hammer evaluates compressive strength of aged concrete with large deviation. Due to above mentioned reason, this tool may not be suitable for that purpose. The aim of this study is to find out the compressive strength of concrete with Windsor Probe Penetration Test (WPPT) which is a well-known non-destructive test method in America and European countries. Second purpose is to compare obtained results with some other non-destructive test methods and traditional test results. C 20 test specimens prepared in three different conditions are subjected to WPPT, traditional and other non-destructive test methods. Obtained experimental results are compared with each other. As a result, WPPT determined the compressive strength values with 2.5 % accuracy according to destructive core sample testing. This accuracy is about 5.4 % at the Schmidt hammer test and % 3.5 at the combined method. Science Code : 2251101 Key Words : Windsor Probe Penetration Test, WPTT, Non-destructive Test Method, Vacuum Processed Concrete Page Number : 83 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Osman ŞİMŞEK