Türkiye'de benzetim kullanımı: Sanayi ve akademik ortamda bir değerlendirme
Simulation usage in Turkey: An evaluation in industry and academy
- Tez No: 125948
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
TÜRKİYE'DE BENZETİM KULLANIMI: SANAYİ VE AKADEMİK ORTAMDA BİR DEĞERLENDİRME (Yüksek Lisans Tezi) Sezin Bizkevelci GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de akademide ve sanayide benzetimin kullanımı web tabanlı bir anket yoluyla değerlendirilmiştir. Anket internet üzerinden doksan akademisyen ve ikiyüz sanayiciye uygulanmıştır. İlk olarak bir pilot test yapılmıştır. Bu testte elde edilen veriler için SPSS paket programında güvenilirlik analizleri yapılmış ve anketin güvenilir olduğu saptanmıştır. Güvenilirlik analizini takiben anket seçilen örneğe uygulanmıştır. Gelen cevaplar doğrultusunda akademide ve sanayide benzetimin kullanım düzeyi, benzetimin daha yaygın kullanılmasına engel olan unsurlar ve tercih edilen benzetim yazılımları değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 605.02.04 Anahtar Kelimeler : Benzetim, anket, akademi, sanayi Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Berna DENGİZ HKÖllMMStO»» Htffl*
Özet (Çeviri)
SIMULATION USAGE IN TURKEY: AN EVALUATION IN INDUSTRY AND ACADEMY (M.Sc. Thesis) Sezin BIZKEVELCI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT In this study, the usage of simulation technics in industry and academy was evaluated via web based survey. The survey was carried out between ninety academicians and two hundred companies. Firstly, the reliability analysis were held using SPSS, and it is determined that the survey is reliable. Then, the survey was applied to the selected sample. The usage of simulation technics in industry and academy, the barriers in advance usage of simulation and preferred simulation softwares were evaluated in respect of the responses. Science Code : 605.02.04 Key Words : Simulation, survey, academia, industry Page number : 82 Adviser : Prof. Dr. Berna DENGİZ