Web tabanlı komple elektronik ticaret platformları ve bu platformlarda stok yönetimi
Web based complete electronic commerce platforms and stock management in these platforms
- Tez No: 125949
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
WEB TABANLI KOMPLE ELEKTRONİK TİCARET PLATFORMLARI VE BU PLATFORMLARDA STOK YÖNETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Vildan ÖZCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Günümüzde geliştirilen İnternet uygulamalarının en ilgi çekeni elektronik ticarettir. Ulaştığı insan sayısının fazlalığı, fiziki mekandan, zamandan ve harcanan insan gücünden sağlanan tasarruf vb. avantajlardan ötürü İnternet, tüm ticari kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Elektronik ticaretin bir türevi olan web tabanlı komple elektronik ticaret platformları da bir çok ticari kuruma ev sahipliği yapmak için geliştirilmiştir. Bunlar sayesinde web tasarımı, e-ticaret uygulamaları ve yöneticiliği gibi teknik bilgilere sahip olmaksızın ticari kurum sahipleri sanal mağazalara sahip olabilmektedirler. Ayrıca bu platformların sağladığı stok yönetimi hizmeti ile de kurumlar hizmet kalitelerini arttırarak, müşteri memnuniyetini garanti altına alırlar. Bu araştırma ve sonrasında oluşturulan uygulama ile İnternet ortamının insanlara sunduğu önemli imkanlardan olan e-ticaret'in bir türevi olan komple elektronik ticaret platformları araştırılmış olup, bunlarda uygulanan stok yönetiminin faydaları tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Web, Elektronik Ticaret, Stok Yönetimi Sayfa Adedi : 87 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
WEB BASED COMPLETE ELECTRONIC COMMERCE PLATFORMS AND STOCK MANAGEMENT IN THESE PLATFORMS (M.Sc. Thesis) Vildan ÖZCAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Nowadays, the most popular developing internet application is e-trade. Most commercial institutions prefer internet due to advantage for approaching to large amount of people, saving from time, men-power and shopping places etc. Web based complete electronic commerce platforms, that is different sort of e-trade, is developed for hosting lots of commercial institution. By means of those items, commercial institution owners have imaginary shops without knowing e-trade applications and management. Moreover, institutions increase their service quality and can guarantee pleasure of customers with the stock management services which are provided by these web platforms. So, with this study and then its application Web based complete electronic commerce platforms, which is a derivative of e-trade, is researched and utilities of stock management, appropriate for them, is determined. Science Code : 626.01.01 Key Words : Web, Electronic Commerce, Stock Management Page Number : 87 Adviser : Prof. Dr. Çetin ELMAS