Atıksu yönetim optimizasyonu: Atıksu bertarafı için geliştirilen yönetim alternatifleri
Wastewater management optimization: Treatment alternatives for managing industrial wastewater
  1. Tez No: 125950
  2. Yazar: DOLUNAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, kuruluşların atıksularını kendi bünyelerinde veya başka fabrikaların tesislerinde arıtmalarının ekonomik boyutları ve idaresi incelenmiştir. Modelleme çalışmasında Ankara şehri kanalizasyonuna verilen ve belediye tarafından belirlenen limit değerlerini aşan endüstriyel atıksular temel alınarak en düşük maliyetli çözümlerin elde edilmesi amacıyla arıtım alternatifleri geliştirilmiş ve optimum sonuçların elde edilmesi için karma tanısaydı doğrusal programlama kullanılmıştır. Bir kamu fabrikası olan 901 nci Hava Aracı Fabrika Müdürlüğünde uygulanabilecek optimum atıksu bertaraf yönteminin tercih edilmesinin sağlanması amacıyla yapılmış olan bu çalışma aslen bir hat sonu kontrol yöntemidir ve önleyici yaklaşımla beraber ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the economic view and management of wastewater treatment for individual treatment plants. Least cost wastewater management solutions are developed for treatment alternatives using integer linear programming. The modeling study is based on industrial wastewater which is discharged to the receiving body with over the acceptable limits specified by municipality. This thesis is carried out to choose 901 st Aviation Factory's optimum wastewater management alternative. Although the selected optimum method is the 'end of pipe' control method, that should also be supported by any other supplementary protection methods.