Dairesel delikli dikdörtgen bir levhada gerilme dağılımının sonlu elemanlar yöntemiyle hesaplanması
Stress distribution calculation by finite element method in rectangular plate which has a circular hole
  1. Tez No: 125962
  2. Yazar: BÜLENT SERDAR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN GÜLTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
DAİRESEL DELİKLİ DİKDÖRTGEN BİR LEVHADA GERİLME DAĞILIMININ SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİYLE HESAPLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Bülent Serdar DÜNDAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Düzlem gerilme durumunda, dairesel deliğe sahip levhaların üzerindeki gerilme dağılımını bulmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de sonlu elemanlar yöntemiyle sayısal analiz yapmaktır. Bu çalışmanın amacı, dairesel deliğe sahip dikdörtgen levhaların sonlu elemanlar metoduyla statik davranışını incelemek ve diğer analitik metodlarla karşılaştırmaktır. Bu amaçla Fortran diliyle iki adet bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bunlardan biri statik analiz programı, diğeri ise kolay girdi girebilmek için bir ağ oluşturma programıdır. Yapılan çeşitli örneklerin çözümü sonucu, delik kenarlarında gerilme yığılmaları gözlenmiştir. Sonuçta, sonlu elemanlar metoduyla sistemin çok iyi modellenebildiği fakat delik kenarındaki maksimum gerilmenin yaklaşık bulunabildiği görülmüştür. Bilim Kodu : 620.01.01 Anahtar Kelimeler : Düzlem gerilme, Levhada dairesel delik, Sonlu elemanlar Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Tekin GÜLTOP
Özet (Çeviri)
STRESS DISTRIBUTION CALCULATION BY FINITE ELEMENT METHOD IN RECTANGULAR PLATE WHICH HAS A CIRCULAR HOLE (M.Sc. Thesis) Bülent Serdar DÜNDAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT Various methods are used for the stress distribution at rectangular plate which has a circular hole in plane stress condition. One of the methods is the numerical analysis by using finite element method. The objective of this study is to examine static behaviour of rectangular plate has a circular hole in addition to comparing by the other analytical methods. Two computer programs were developed for this purpuse by using Fortran language. One of them is a static analysis program and the other one is a mesh generation program for easy input data. It has been seen that the examples show us stress concentrations near the edges of the hole. As a result, system was defined as a good model by finite element method but this method is giving us the maximum stress values near the hole edge approximately. Science code Key Words Page number Adviser 620.01.01 Plane stress, Circular hole in plate, Finite elements 130 Doç. Dr. Tekin GÜLTOP