Dairesel delikli betonarme plakların burkulmasının sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
- Tez No: 50452
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMED D. TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DAİRESEL DELİKLİ TABAKALI DİKDÖRTGEN BETONARME PLAKLARIN BURKULMASININ SONLU ELEMANLAR METODU İLE ANALİZİ M. Fatih ALTAN Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilirn Dalı Danışman : Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN 1996, Sayfa :94 Jüri : Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN ( C.B.Ü. ) Prof. Dr. Onur SAYMAN (D.E.Ü.) Doç. Dr. Şerif SAYLAN (BA.Ü.) Bu çalışmanın birinci bölümünde çalışma hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Bu konuda yapılmış çalışmalar yer almaktadır. ikinci bölümde beton, çelik ve betonarme hakkında bilgi verilerek malzeme davranışı incelenmiştir. Yapılan kabuller maddeler halinde sıralanmıştır. Üçüncü bölümde matematiksel formülasyon üzerinde durularak problemin diferansiyel denklemleri oluşturuldu. Toplam potansiyel formülü çıkartıldı.Dördüncü bölümde sonlu elemanlar metodu ve izoparametrik elemanlar hakkında kısaca bilgi verildi.Beşinci bölümde kompozit malzemeler ve tabakalı yaklaşım hakkında bilgi verilerek problemin sonlu elemanlarla izoparametrik elemanlar kullanarak teorik çözümünden bahsedilmiştir.Altıncı bölümde problemin bilgisayar programı ile çözümü anlatılarak nümerik örnekler verilmiştir. Yedinci bölümde bu programda elde edilen çözümlerin literatürle uygunluğu değerlendirildi. ANAHTAR KELİMELER: Betonarme Plak,Burkulma Analizi, Sonlu Elemanlar Metodu, Tabakalı Kompozitler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE FINITE ELEMENT ANALYSIS OF BUCKLING OF LAMINATED RECTANGULAR REINFORCED CONCRETE PLATES WITH CIRCULAR HOLE M.Fatih ALTAN Celal Bayar University Graduate School of Material and Applied Sciences Department of Civfl Engineering Supervisor: Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN 1996,Page: 94 Jury: Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN (C.B.U.) Prof.Dr.Onur SAYMANÇD.E.U.) Assoc.Prof.Dr.Şerif SAYLAN(BA.U.) In the first chapter of this investigation, objective of this work and the literature review are given. In the second chapter,, material behavior that are given information about concrete, steel and reinforced concrete are examined, hi the third chapter, after giving the mathematical formulation, differantial equations of the problem are formeAFormula of total potential energy is carried outlh the fourth chapter, the finite element method and isoparametric elementi are briefly described.Ih the fifth chapter,composite materials and composite laminates materials approach are discussed. In the sixth chapter, the solution of the problem by computer program is explained and numerical examples are given.In the seventh chapter comparison is made between the results obtained by employing computer program and literature results. It is discussed that the results confirm each other. KEY WORDS : Reinforced concrete plate,buckling anarysis,me finite element method, composite materials