Zamanda sürekli sistemlerde durum denklemleri ve giriş çıkış tanımlamaları
State equations and input-output description of continuous-time systems
- Tez No: 125982
- Danışmanlar: DR. H. HÜSEYİN SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada zamanda sürekli sistemlerin durum denklemleri ele alınarak zamanda sürekli sistemlerin tepkileri ve transfer fonksiyonları incelenmiştir. Ayrık zamanlı sistemlerin durum denklemleri kullanılarak bu sistemlerin tepkisi» transfer fonksiyonu, z-dönüşümü ve örneklenmiş-veri sistemleri incelenmiştir. Lineer sistemlerde kontroledilebilirlik ve gözlenebilirlik konusu araştırılmış, erişilebilirlik ile kontroledilebilirlik ve gözlenebilirlik ile yapılandırılabilirlik arasındaki ilişki incelenmiştir. DA motorun matematiksel modeli kullanılarak durum denklemleri, sinyal akış diyagramı, blok diyagramı verilmiştir. Daha sonra PID kontrolü üzerinde durulmuştur. PID kontrolün genel özellikleri, Ziegler-Nichols kuralları incelenmiştir. Son olarak MATLAB programı kullanılarak DA motorun kontroledilebilirliği ve gözlenebilirliği incelendikten sonra PI ve PID kontrolü yapılmıştır. Bilim Kodu : 626.01.00 Anahtar Kelimeler : Sürekli zaman, durum denklemleri, kontroledilebilirlik, gözlenebilirlik.
Özet (Çeviri)
STATE EQUATIONS AND INPUT-OUTPUT DESCRIPTION OF CONTINUOUS-TIME SYSTEMS (M. Sc Thesis) Ibrahim KOLD ANCA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY In this work, the response of linear continuous-time systems and transfer functions were investigated by considering state equations of linear continuous- time systems. In addition, by using state equations of linear discrete-time systems the response of this systems» transfer function, ir transform and sampied-data systems were investigated. La linear systems, subject of controllability and observability was researched and the relationship between reachability-controllability and observability-constructibility was observed. By using the mathematical model of DC motor state equations, state diagram of a DC motor, block diagram of a DC motor was made. After that, the control of PID was considered. The general characteristicis of PCD controls, and the laws of Ziegler-Nichols were investigated. The finally, by using the MATLAB program, the controllability and observability of a DC motor was researchted and after that the PI and PD3 controllers were applied. Science Cade : 626.01.00 Key Words : Continuous time, state equations, controllability, observability