Titanyum malzemenin (kalite 265.2) TIG kaynak yöntemiyle kaynaklanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the weldability of grade 265.2 titanium alloys by TIG welding method
- Tez No: 125981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
TİTANYUM MALZEMENİN (KALİTE 265.2) TIG KAYNAK YÖNTEMİYLE KAYNAKLANABİLİRLİĞİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Isa DOĞAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu çalışmada; Kalite 265.2 titanyum malzemenin 80, 90, 100 A akım şiddetinde ve argon gazı altında TİG kaynak yöntemi ile ERTİ-1 kaynak teli kullanılarak kaynak edilebilirlikleri araştırılmıştır. Kaynak edilmiş numunelere makro ve mikro yapı incelemesi ile çekme, eğme, sertlik testleri uygulanmıştır. Mekanik test sonuçları artan akım şiddeti ile sertlik ve çekme değerlerinde düşme olduğu eğme acısında da artış olduğu görülmüştür. Akım şiddetine orantılı olarak ısı girdisi artıkça ITAB genişliğinin artığı görülmüştür. Bu çalışma ile Kalite 265.2 titanyum malzemenin etkin gaz koruması ile TIG kaynak yöntemi kullanılarak başarıyla kaynaklanabileceği görülmüştür. Bilim Kodu :225. 04. 01 Anahtar Kelimeler :Titanyumun TİG Kaynağı, ITAB Sayfa adedi :109 Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Behçet GÜLENÇ t.e-
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF THE WELDABELITY OF GRADE 265.2. TITANIUM ALLOYS BY TIG WELDING METHOD ( Msc. Thesis) Isa DOGAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT In this study, the weldability of Grade 265.2 Ti alloy by TIG welding method with 80, 90, 100 Ampere and ERTI-1 welding wire under Ar atmosphere has been investigated. Welded materials were subjected to tensile, bending and hardness tests together with macro and microstructural investigation. Mechanical test results indicated that, high welding current resulted in a decrease in hardness and tensile properties but increased bending strength of the samples. With increasing the current rate heat input also increased, HAZ broadened and needle-like structure of weld metal got smaller. There results indicated that Grade 265.2 Ti can be welded by using TIG welding technique with efficient gas shielding. Science code :225. 04. 01 Key words :Titanium TIG welding, HAZ. Page number :109 Adviser : Assistant Assoc. Prof. Dr. Behçet GÜLENÇ