Servo sisteminin mikrokontrolör (PIC) ile denetimi
Controlling of servo system with microcontroller (PIC)
- Tez No: 125996
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada PIC16F877 mikrodenetleyicisi ile servo sistemin kontrolü gerçekleştirilmiştir. PIC 16F877 mikrodenetleyicisi flash teknolojisi kullanılarak üretilmiştir. Bu yüzden enerji kesildiğinde mikrodenetleyici hafızasında ki bilgileri otomatik olarak saklanmaktadır. Gerçekleştirilen bu sistemde motor miline bağlı olan dişli sistemi ve konum potansiyometresi ile istenilen konum değerleri elde edilmiştir. Sistemden istenen konum değeri, sistem kontrol panelinde bulunan tuşlar yardımıyla girilmektedir. Ayrıca istenen konum değeri bilgisi ve motordan alınan konum değeri bilgisi sisteme eklenen LCD ekran ve mile bağlanan bir kadran ile görüntülenmektedir. Sonuç olarak sistemin çıkışındaki devir sayısı, güç, moment ve dişliler arasındaki verim gibi değerler belirlenmiş ve istenen performans elde edilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Mikrodenetleyici, Servo Sistem, Servo Motor Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
In this study, servo system control has been implemented with PIC 16F877 microcontroller. PIC 16F877 microcontroller has been produced using flash technology. Therefore, when energy turn off, microcontroller automatically save information having in the memory. In the developed system requsted position is obtained with a gear box system and position potantiometer which are coupled with motor1 s shaft. In order to enter requsted position information a keypad maunted on the control panel has been used. Besides, requsted position data and motor output position data is displayed on the LCD display. Finally quantities such as speed, power, torque and efficieny between gear input and gear output are determined and good performance is obtained. Science Code Key Words Page number Adviser 626.01.01 Microcontroller, Servo system, Servo motors 83 Prof. Dr. İsmail COŞKUN