Petrol kökenli çeşitli yakıt harmanlarının dizel motor performansına ve emisyonlarına etkilerinin deneysel olarak araştırılması
The Experimental analysis of effects on diesel engine performance and emissions of petroleum based fuel blends
  1. Tez No: 125995
  2. Yazar: MUSTAFA ERHAN ERAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
PETROL KÖKENLİ ÇEŞİTLİ YAKIT HARMANLARININ DİZEL MOTOR PERFORMANSINA VE EMİSYONLARINA ETKİLERİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Erhan ERAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Ham petrol rezervinin dünyada giderek azalıyor olması, üreticileri içten yanmalı motorlarda yakıt ekonomisini artırma ve alternatif yakıt arayışlarına yöneltmiştir. Bu arayışta yeni yakıtların dizel motorların çalışma koşullarına ne derece uyum sağlayabildiği önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda, dizel motorlarda kullanılan yakıtların kalitesinin, dizel motor performansı ve emisyonları üzerinde doğrudan etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, dört silindirli, dört zamanlı ön yanma odalı turbo dizel motor üzerinde gazyağı, Fuel oil ve motorinden oluşan çeşitli harmanların motor performansına ve emisyonlarına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde yakıtların harmanlar içerisindeki oranlarına bağlı olarak dizel motor performansı ve emisyon değerlerinde değişmeler olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar, yakıt harmanlarının referans yakıt motorine göre performansta fazlaca bir değişiklik yapmadığı, özgül yakıt tüketiminde yaklaşık olarak %10 azalma sağladığı, emisyonlarda ise harmanın içeriğine bağlı olarak duman ve NOx emisyonlarında artışa neden olduğu anlaşılmıştır. Yakıt harmanların maliyet olarak referans yakıta göre yaklaşık %23 oranında ucuzlama sağladığı da bulunan bir diğer sonuçtur. Bilim Kodu : 6261001 Anahtar Kelimeler : Dizel motor, Yakıt harmanları, Performans, Emisyon Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yakup İÇİNGÜR
Özet (Çeviri)
THE EXPERIMENTAL ANALYSIS OF EFFECTS ON DIESEL ENGINE PERFORMANCE AND EMISSIONS OF PETROLEUM BASED FUEL BLENDS (M.Sc.Thesis) Mustafa Erhan ERAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT Reducing the petrol reserves in the world, motor producers are tend to researching alternative fuels and reducing the fuel consumption. In this research, it is important how to new fuels are suitable in diesel engine working conditions. Researches showed that, the fuel quality directly affect on engine performance and emissions. In this study, it is experimentally observed that the affects of blends formed by kerosene, fuel oil and diesel fuel on four cylinder, four cycle indirect injection turbo diesel engine performance and emissions. It is observed that the diesel engine performance and emissions are changed by the ratio of fuels in the blends. The sum of experiments are showed that the performance values are not abundantly changed by the fuel blends and the specific fuel consumptions are nearly 10% reduced but the smoke and NOx emissions are increased by the ratio of fuels in the blends. The blends are 23% reduced the price of fuel according to diesel fuel. Science Code Key Words Page Number Adviser 6261001 Diesel engine, Fuel blends, Performance, Emissions 111 Yrd. Doç. Dr. Yakup İÇİNGÜR