Östemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerin aşınma davranışlarının incelenmesi
Wear behaviour of austempered ductile iron
- Tez No: 125997
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖSTEMPERLENMİŞ KÜRESEL GRAFİTLİ DÖKME DEMİRLERİN AŞINMA DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali ASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada; östemperlenmiş küresel grafiti i dökme demirlerin (ÖKGDD) pin-on-disk aşınma deney cihazında, sabit hızda, 10N, 30N, 38N normal yüklerde aşınma davranışları araştırılmıştır. Aşındırıcı disk olarak 62 HRc sertlik değerine sahip AISI5190 çeliği kullanılmıştır. Deneyler sonunda aşınma yüzeyleri, tarama elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Alaşım elementlerinin kompozisyonu ve östemperleme sıcaklığında bekleme süreleri aşınma miktarı üzerinde etkili olmuştur. Deneylerde en fazla aşınma, alaşım elementi katılmayan malzemede görülürken, en az aşınma performansı ağırlıkça %1 Ni-%0,7 Cu bileşimine sahip 3F grubu numunede görülmüştür. SEM görüntülerinden östemperleme sıcaklığında en az bekleyen numunelerde sıvanma kazıma aşınması etkili olurken en fazla süre bekleyen numunelerde ise aşınma kırılmalar şeklinde gözlenmiştir. Bilim Kodu : 225.01.01 Anahtar Kelimeler : Östemperlenmiş Küresel Grafitli Dökme Demir, Aşınma, Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Doç Dr. Burhanettin İNEM, Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN
Özet (Çeviri)
WEAR BEHAVIOUR OF AUSTEMPERED DUCTILE IRON (M.Sc. Thesis) Ali ASLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE O SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2002 ABSTRACT In this study, wear behaviour of austempered ductile iron (ADI) has been investigiated in a pin-on-disk wear device under the applied loads of 10N, 30N and 38N. Tests were carried on against hardened AISI 5190 steel disk 62HRc in hardness. The worn surfaces of the specimens were examined by scanning electron microscope (SEM). It was found that the wear rate changed with alloying elements and austempering time. Experimental result show that the higher wear that rate was obtained for unalloyed while the lower wear rate was observed for the 1 wt % Ni- 0.7 wt % Cu (3F) group speciemens. It was austempering time resulted in smearing and ploughing while the longest austempering resulted attrition tupe of wear. Science Code : 225.01.01 KeyWords : Austempered ductile iron (ADI), Wear, Scanning Electron Microscope Page Number : 89 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Burhanettin İNEM Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN