Didim ve yakın dolayının hidrojeoloji incelemesi
  1. Tez No: 12601
  2. Yazar: OKTAY KONAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
iv ÖZET Didim ve yakın dolayının hidrojeolojisini kapsayan bu çalışmada, böl gede mevcut akifer özelliği taşıyan kayaçlara ait hidrojeolojik bilgilerin elde edilmesi, yeraltısuyu tablasının belirlenmesi ve emniyetli verimle kullanılabilecek yeraltısuyu miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bölgedeki kayaç birimleri, alttan üste, geçirimsiz kristalen birim, yarı geçirimli kristalize kireçtaşı birimi, kireçtaşı-kong- lomera-kiltaşı-kalkarenit-kumtaşı birimi ve yarı geçirimli örtü birimi şeklinde dört ayrı hidrojeoloji birimi ayrılmış ve bölgenin 1/25.000 ölçekli hidrojeoloji haritası bütünlenmiştir. Çalışma alanında ana akiferi konglomeralar oluşturmaktadır. Bölgede ölçülebilen maksimum yağış 112.2 mm. ve ortalama yıllık yağış ise 862.44 mm. olarak belirlenmiştir. Alansal ortalama yağış 767.9 mm. dir. Yağış, akım ve buharlaşma ilişkilerinden ortaya konan 50 x 10 m 'lük pozitif bir katkı yağıştan yeraltısuyuna ulaşmaktadır. Yeraltısuyu bilançosu incelendiğinde bunun önemli bir katkı olmadığı anlaşılmaktadır. Bölgedeki yeraltısuyunun ihtiyaca cevap verebilme si, farklı kaynaklardan beslenmenin olduğunu düşündürmektedir. 31.5 6 o x 10 m /yıl miktarlık su emniyetli olarak bölgede işletilebilir. Sulubatak mevkii yeraltısuyu işletmesine en uygun alan olarak belir lenmiştir. örnekleme yapılan su noktalarında EC'nin 2100 x10 (*»mh/cm) ile 450 x fi on 10 (Mmh/cm) arasında ve sıcaklığın 15 C ile 24 C arasında değiştiği saptanmıştır. Yapılan kimyasal analizlere göre CaHCO- (Kalsiyum bikarbonat) sınıfından sular olduğu belirlenmiştir. îçme ve kullanma ya uygundurlar. 1,3,6,8 ve 14 nolu sularda denizsuyu katkısı bulun maktadır. Kıyı şeritinde yeralan kuyuların hemen hemen hepsi tuzlan mış durumdadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study covering the hydrogeological investigation of Didim and surroundings, description at the hydrogeological properties of the aquifer cropping out in the region and determination of the groundwater table situation and of the amount at safe yield has been aimed. The 1/25000 scaled hydrogeological map of the area has been compiled, the rock sequence in the region being divided into four units frorcn bot tom to top, impermeable crystalline unit, semi -pervious clystalline limeston unit, limestone-conglomerate-claystone-calcarenite-limestone unit and semi -pervious cover material. Conglomerates ara the major aquifer in the region. The study area is represented by a max precipitation of 112,2 mm. and a average annual rainfall of 862.44 mm. Areal mean precipitation depth is 767.9 mm. According to the budget calculations based on the inter relations between precipitation, runoff and evaporation, a contribution of 50 x 10 m to the groundwater reservoir is present. As can be infer red from the close inspection of the hydrologic budget, this is not a significant contribution in comparison whit the other constituents of the budget. The fact that the groundwater reservoir in the area can meet the water supply of the region implies a recharge from various sources. The safe yield of the aquifer is 31.5 x' 10 m /year. Sulubatak area has been determined to be the most suitable site for groundwater exploitation. In site measurements at the various water points reveal an EC value ran ging between 2100 x 10 (Mmh/cm) and 450 x 10 (Mmh/cm.) and a temperature between 15 C and 24 C. Based on the chemical analysis of the samples, groundwater is suitable for drinking and falls into the group at CaHCO (Calcium bicarbonate) waters. However, chemical analysis of the water points numbered 1,3,6,8 and 14 reveals a sea water intrusion. Almost all of the coastal wells have already become brackish.