Hidrojeolojik verilerin bilgisayarda depolanması ve kullanımı
- Tez No: 12600
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPARSLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV 1 ÖZET Hidrojeolojik verilerin Bilgisayarda depolanması ve kullanımını amaçlayan bu çalışmada; öncelikle hidrojeolojik verilerin hızlı, güncel ve hatasız bir depolama ve yönetimini sağlayacak uygun bir Veri Tabanı Yönetim Sistemi, DBase III Plus programlama dilinde geliştirilmiştir. Hidrojeolojik verilerin kullanılacağı, akifer parametrelerinin hesaplandığı çeşitli grafiksel çözüm yöntemleri, su kimyası analiz sonuçlarından temel anyon ve katyonların grafiksel gösterimi, su bütçesi ve buharlaşma hesaplamalarını kapsayan Uygulama Programları QBASIC 4.0 programlama dilinde yazılmıştır. Veri Tabanı Yönetim Sisteminden alınan verilerde; geçiş, lineer regresyon ve homojenizasyon hesaplamalarının yapıldığı programlar da QBASIC 4.0 programlama dilinde geliştirilmiştir. Hidrojeolojik verileri çalışma boyunca minimum tutabilmek amacıyla belirlenen çalışma bölgesinin verileri sistem kapsamında bilgisayara yüklenmiştir. Sistem, kalibrasyon aşamasından geçtikten sonra ülke genelindeki veriler yüklenebilecektir. Sistem, geliştirilecek Hidrojeolojik amaçlı uygulama programlarının entegre edilecebileceği esnekliğe sahiptir. Sistemden, IBM PC uyumlu bilgisayarlarda çalışan büyük bir kullanıcı kitlesinin faydalanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aiming to store and manage hydrogeological data in a fast, correct and up-to-date form a Data Base Management System has been developed using the programming language DBase III Plus. Hydrogeologically oriented application programmes covering the determination of aquifer parameters through graphical solutions according to various types of aquifers, graphical display of the main ions of water, calculation of water budget components and evaporation, were written in QBASIC 4.0. In addition, programmes such as convert, linear regression and homogenization were also written in QBASIC 4.0 for data copied from the Data Base Management System. In order to minimize the amount of hydrogeological data, a specific region was determined. Data of this region were loaded to the system. Following the calibration of the system, it will be available serving as the databank of the country. The system is flexible to integrate hydrogeologically oriented computer programmes which will be written by other computer specialists. It is expected that the system which is working on IBM PC compatible computers will be benefitted by a large number of users.