Çorum il merkezinde üretilen katı atıkların bertarafında alternatif çözüm önerileri
Alternative solution suggestions for dispose of solid wastes produced in Çorum city center
- Tez No: 126015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÇORUM İL MERKEZİ'NDE ÜRETİLEN KATI ATIKLARIN BERTARAFTNDA ALTERNATİF ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Sibel ÖZCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Bu çalışmada katı atıkların kaynakları, toplanması ve taşınması, bertaraf yöntemleri (geri kazanma, düzenli depolama, kompostlaştırma, yakma ve biyogaz) ile ilgili ayrıntılı literatür bilgiler verilmiştir. Çorum İli ve nihai katı atık depolama sahası çeşitli yönleri ile ele alınmıştır. İlde oluşan katı atıkların tür, miktar ve oranları, katı atık yönetimindeki mevcut durum hakkında bilgi verilmiştir. Çorum İli katı atıklarının çevre ve halk sağlığına zarar vermeyecek şekilde bertarafında, uluslar arası çalışmalar ve ilgili yönetmelikler göz önünde bulundurularak alternatif çözüm önerileri geliştirilmiştir. Alternatiflerin değerlendirilmesi neticesinde Çorum İli katı atıklarının bertarafında, Geri Kazanma Yöntemleri ve Biyogaz Teknolojisinin birlikte uygulanmasının en doğru yöntem olacağı sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 625 Anahtar Kelimeler : Evsel Katı Atıklar, Tavuk Çiftliği Atıkları, Tarımsal Atıklar, Bertaraf Yöntemleri, Düzenli Depolama, Biyogaz Teknolojisi. Sayfa Adedi : 164 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
ALTERNATIVE SOLUTION SUGGESTIONS FOR DISPOSE OF SOLID WASTES PRODUCED IN ÇORUM CITY CENTER (M.Sc. Thesis) Sibel ÖZCAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT In this research, literature information about resources, collection and transportation of solid wastes, dispose methods (recycling, regular storing, composting, burning and biogas) are given detailed. Çorum and last solid waste storage area are surveyed with various aspects. Information about type, amount and proportions of solid wastes occurred in the city, current position of management of solid waste are given. Alternative solution suggestions for dispose of Çorum solid wastes without giving any harm to the environment and public are developed taken the international studies and related regulations into account In the evaluation of the alternatives, it is determined that the application of Recycling Methots and Biogas Technology together will be the most appropriate method for dispose of Çorum solid wastes. Science Code : 625 Key Words : Solid Wastes of Homes, Wastes of Chicken Farmyard, Agricultural Waste, Dispose Methods, Regular Storage, Biogas Technology. Page Number : 164 Adviser : Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY