Türkiye'de yetişen bazı Alyssum L. (Brassicaceae) türlerinin moleküler analizleri
Molecular analysis of some Alyssum L. (Brassicaceae) species growing in Turkey
- Tez No: 126051
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bitki türlerinin taksonomik sınıflandırılması temel olarak morfolojik ve anatomik karakterlere dayanır. Fakat bu özellikler değişken ve bazen de gözlenmesi zor olabileceğinden, izoenzim analizleri, SDS-PAGE, RFLP, RAPD- PCR, gibi moleküler tekniklerle desteklenmelerinde fayda vardır. Bu tekniklerden RAPD-PCR; ekonomik olması, zaman kazandırması, polimorfizmleri kolay tespit edebilmesi ve genomik bilgiye ihtiyaç duymaması bakımından en avantajlı olanlardandır. Türkiye' de yetişen bazı Alyssum L (Brassicaceae) türleri arasındaki genetik uzaklıklar SDS-PAGE ve RAPD-PCR yöntemleri kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. RAPD-PCR çalışmasında toplam 42 primer denenmiş bunlardan 5 primerin polimorfik bantlar verdiği gözlenmiştir. Genetik uzaklıklar SDS-PAGE ve RAPD-PCR sonuçlarına göre her tür için hesaplanmış, dendrogramlar çıkartılmıştır. Bilim Kodu : 405. 02. 00 Anahtar Kelimeler : Alyssum, SDS-PAGE, RAPD-PCR
Özet (Çeviri)
The taxonomic classification of plant species is basically depends on the morphologic and anatomic characters, but because these features are changable and sometimes difficult to observe, it is necessary to support by molecular techniques such as SDS-PAGE, RFLP, RAPD-PCR. RAPD-PCR is the most advantageous method because its being economic, fast and less complicated. RAPD-PCR can detect the polymorphisms easily and doesn't need genomic information. The genetic distances among some species of Afyssum L. (Brassicaceae) growing in Turkey is determined by using the SDS-PAGE and RAPD-PCR methots. 42 primer were used in RAPD-PCR and 5 of them gave polymorphic bants. Genetic distances were calculated for each species by using the results of SDS-PAGE and RAPD-PCR then dendrograms were obtained. Science code Key Words